Вопросы - ответы

Передача власного пального третій особі
Підприємство вирощує сільгосппродукцію. Для обробки ґрунту та збирання врожаю залучає третіх осіб — суб’єктів господарювання, які мають відповідну сільгосптехніку. Із зазначеними суб’єктами господарювання укладаються договори про надання послуг, на умовах яких підприємство як замовник здійснює заправку власним пальним техніки третіх осіб (виконавців). Чи потрібно такому підприємству реєструватися платником акцизного податку?

Підпунктом 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу встановлено, що платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Реалізацією пального для цілей розділу VI цього Кодексу є будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача на комісійну/довір­чу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 л (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Відносини на умовах договору про надання послуг регулюються нормами Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV  (далі — Цивільний кодекс), згідно зі ст. 901 якого за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

При цьому ст. 902 Цивільного кодексу передбачено, що виконавець повинен надати послугу особисто або у випадках, встановлених договором, має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним у повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Таким чином, під час передачі підприємством (замовником) власного пального третій особі (виконавцю) на виконання умов договору про надання послуг здійснюється передача (відпуск, відвантаження) пального від замовника до виконавця, що є операцією з реалізації пального у розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, тому замовник при здійсненні таких операцій є особою, що реалізує пальне.

Згідно з пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 зазначеного Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місце­знаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб — підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви за формою № 1-АКП, затвердженою наказом Мінфіну України від 25.02.2016 р. № 218.

Слід звернути увагу, що відповідно до п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у встановленому порядку тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців у розмірі 100 % вартості реалізованого пального.
Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания