Вопросы - ответы

Змішування різних марок газів
Суб’єкт господарювання здійснює ввезення на митну територію України та оптову торгівлю скрапленими вуглеводневими газами. При цьому під час зберігання їх в резервуарах сторонніх газонаповнювальних станцій (ГНС) замовляє у власника ГНС послуги зі змішування різних марок газів на потужностях цих ГНС. Чи вважається такий суб’єкт платником акцизного податку? Якщо так, то чи потрібно ГНС компенсувати суму сплаченого акцизного податку?
Ирина Мельник , начальник отдела методологии акцизного налога Управления совершенствования косвенного налогообложения Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

У випадку якщо суб’єкт господарювання як замовник передає іншому суб’єкту господарювання (сторонній ГНС — виробнику) сировину (скраплені вуглеводневі гази різних марок) для виробництва іншої готової продукції (скрапленого вуглеводневого газу з іншим кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД) з подальшим переданням або поверненням такої продукції суб’єкту господарювання (власникові), слід зазначити таке.

Відповідно до пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу платником акцизного податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.

Давальницька сировина — сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб’єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб’єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (пп. 14.1.41 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Виробництво підакцизних товарів (продукції) — технологічний процес, у тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів (пп. 14.1.28¹ п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

При передачі підакцизних товарів (продукції), вироблених з давальницької сировини, датою виникнення податкових зобов’язань відповідно до п. 216.5 ст. 216 Кодексу є дата їх відвантаження виробником замовнику або за його дорученням іншій особі.

Оскільки змішування різних марок скрап­лених вуглеводневих газів, які належать суб’єкту господарювання, планується здійснювати в резервуарах сторонньої ГНС, то така ГНС при здійсненні зазначених операцій є особою, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України з давальницької сировини, а саме є платником акцизного податку згідно з пп. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу. При цьому податкові зобов’язання виникатимуть при відвантаженні ГНС (виробником) готової підакцизної продукції суб’єкту господарювання (замовнику).

Згідно з п. 217.6 ст. 217 Податкового кодексу для пального, при виробництві якого як сировина використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини.

Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується.

Оскільки суб’єкт господарювання за вищезазначеними операціями зі змішування підакцизної сировини не є виробником підакцизних товарів, тому не є платником акцизного податку, а отже, не може застосовувати норму п. 217.6 ст. 217 Податкового кодексу при розрахунку суми акцизного податку.

Слід зауважити, що відповідно до п. 212.2 ст. 212 Кодексу замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують податок виробнику.

Отже, суб’єкт господарювання як замовник послуги з переробки сировини має компенсувати виконавцю суму сплаченого акцизного податку з виробленої підакцизної продукції.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания