Вопросы - ответы

Виробництво непідакцизної продукції
Чи потрібно підприємству, що здійснює виробництво бензолу сирого кам’яновугільного, складати акцизні накладні на обсяги пального, використаного для виробництва непідакцизної продукції, та враховувати у СЕАРП обсяги вироб­леного бензолу сирого кам’яновугільного, який використовується у подальшому для переробки?
Ирина Мельник , начальник отдела методологии акцизного налога Управления совершенствования косвенного налогообложения Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

Підприємство як зареєстрований платник акцизного податку з реалізації пального на всі обсяги реалізованого (витраченого) пального, у тому числі використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, установлених ст. 229 Податкового кодексу, зобов’язане складати в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого (витраченого) пального та зареєструвати її в ЄРАН.

Водночас для пального, яке відвантажується на умовах, установлених вищезазначеною статтею, нормами Податкового кодексу передбачено, що акцизні накладні можуть бути виписані в межах ліміту квот, установлених Кабінетом Міністрів України для отримувачів такого пального (п. 232.3 ст. 232 Кодексу).

Слід зауважити, що п. 4 розділу II Порядку № 218 визначено типи причин, коли акцизна накладна не надається отримувачу пального, які зазначаються у верхній лівій частині вказаної акцизної накладної, серед яких є тип «2 — пальне відвантажується на умовах, встановлених статтею 229 розділу VI Кодексу».

При цьому з метою здійснення контролю за використанням пільгового пального в межах ліміту квот отримувачів такого пального в акцизній накладній з типом причини «2» особа — отримувач пального зазначається згідно з переліком підприємств, яким надано квоти на підакцизну продукцію, що ввозиться чи відвантажується відповідно до ст. 229 Податкового кодексу (п. 6 розділу II Порядку № 218).

Щодо врахування підприємством у СЕАРП обсягів виробленого бензолу сирого кам’яновугільного, який використовується у подальшому для переробки, слід зазначити, що у разі коли виникає потреба поповнити обсяги залишку пального в СЕАРП, платник податку складає заявку на поповнення обсягу залишку пального у порядку, визначеному п. 232.4 ст. 232 Податкового кодексу.

Відповідно до пп. «з» пп. 232.4.1 цього пункту у заявках на поповнення обсягу залишку пального сума акцизного податку не вказується, тобто для такого пального сума акцизного податку не є обов’язковим реквізитом такої заявки і, відповідно, не потребує попереднього перерахування суми цього податку до бюджету.

Порядок заповнення заявки на поповнення (коригування) залишку пального, зокрема для пального, що відвантажується на умовах, установлених ст. 229 Податкового кодексу, визначено розділом IV Порядку № 218.

При складанні заявки на поповнення (коригування) залишку пального, що відвантажується на умовах, установлених ст. 229 Кодексу, у верхній лівій частині заявки проставляється тип причини «1». У зазначених заявках на поповнення обсягу залишку пального у графах, де наводиться інформація щодо суми акцизного податку, сума акцизного податку не вказується, а зазначається цифра «0», тобто попереднє перерахування суми податку до бюджету при цьому не потрібно.

Водночас слід зауважити, що для визначення обсягів пального, на яке платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН на відвантаження на умовах, установлених ст. 229 Податкового кодексу, підприємство може сформувати відповідний запит за формою J1312701.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания