Вопросы - ответы

Грошові кошти як подарунок
Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку зі свого рахунку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності, перерахувала на рахунок фізичної особи (члена сім’ї) як подарунок грошові кошти. Чи оподатковуються вони ПДФО?
Виктория Житинская , главный государственный инспектор отдела доходов и сборов с физических лиц Управления администрирования Базы знаний Информационно-справочного департамента ГФС Украины

Відповідно до норм Інструкції № 492 поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів поділяються на поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності, та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Згідно з абзацом другим п. 174.6 ст. 174 Податкового кодексу доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або фізичною особою — підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага.

При цьому відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною ст. 167 Кодексу (18 %).

Крім того, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу передбачено, що особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати форму № 1ДФ до контро­люючого органу за місцем свого розташування.

Отже, подаровані грошові кошти, які перераховуються з рахунку фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності, на рахунок фізичної особи — члена сім’ї першого (другого) ступеня споріднення, включаються до загального місячного оподатковуваного доходу такої фізичної особи та оподатковуються за ставкою 18 %.