Вопросы - ответы

Перехід на інший вид пенсійного забезпечення
Фізична особа — підприємець (вік — 63 роки) до квітня 2015 р. отримувала пенсію по інвалідності, а з квітня 2015 р. перейшла на пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Чи звільнялася вона від сплати ЄСВ за себе за 2015 р.?
Светлана Кепина , начальник Управления администрирования единого взноса, методологии и рассмотрения обращений налогоплательщиков Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФС Украины
Анжелика Роговец , главный государственный ревизор-инспектор

До 01.01.2017 р. відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільнялися від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони були пенсіонерами за віком або інвалідами та отримували згідно із законом пенсію або соціальну допомогу. Такі особи могли бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Позицію з питання тлумачення терміна «пенсіонер за віком» було надано Верховним Судом України у постановах від 15.04.2014 р. у справах № 21-57а14 та № 21-70а14, згідно з якими у 2015 р. термін «пенсіонер за віком» в аспекті частини четвертої ст. 4 Закону про ЄСВ поширювався на фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, а саме на осіб:

  • які отримували пенсію за віком після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років (ст. 26 Закону про пенсійне страхування);
  • яким пенсію за віком було призначено на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону № 796, тобто до досягнення 60-річного віку;
  • яким пенсію за віком було призначено на пільгових умовах згідно зі ст. 13 Закону про пенсійне забезпечення, тобто до досягнення 60-річного віку.

Отже, якщо фізична особа — підприємець, яка перебувала на спрощеній системі оподаткування, з 01.01.2015 р. до 01.04.2015 р. була отримувачем пенсії по інвалідності, то така особа з січня по березень 2015 р. включно звільнялася від сплати єдиного внеску. Якщо ж така особа з квітня 2015 р. перейшла на інший вид пенсійного забезпечення, а саме стала отримувачем пенсії у зв’язку з втратою годувальника, то така особа була платником єдиного внеску на загальних підставах за період з квітня 2015 р. по грудень 2015 р. включно.