Вопросы - ответы

Термін формування податкового кредиту
Протягом якого терміну платник податку, що застосовує касовий метод податкового обліку, може включити до складу податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у складених після 03.12.2014 р. податкових накладних?

Пунктом 187.10 ст. 187 та п. 44 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу для окремих категорій платників податків, які здійснюють операції, визначені цими пунктами, передбачено застосування касового методу податкового обліку з ПДВ.

Підпунктом 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ — метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Законом № 2198 внесено зміни, зокрема, до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу, згідно з якими у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних у ЄРПН, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Зазначені норми набрали чинності з 03.12.2017 р.

Згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, якщо платник ПДВ, у тому числі той, що застосовує касовий метод податкового обліку, у періоді виникнення права на податковий кредит не включив до складу податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, то таку суму ПДВ він може включити або до складу податкового кредиту будь-якого звітного періоду протягом 1095 календарних днів з дати складення такої податкової накладної згідно з п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу, або до складу податкового кредиту звітного періоду, в якому своєчасно зареєстровану податкову накладну було складено, шляхом подання за такий звітний період уточнюючого розрахунку (з урахуванням строків давності, передбачених ст. 102 Кодексу).