Вопросы - ответы

Сплата ФОП, яка перебувала в декреті
ФОП у 2017 р. перебувала на загальній системі оподаткування, діяльність нею не здійснювалася, дохід (прибуток) вона не отримувала, оскільки перебувала в декретній відпустці, при цьому була отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Чи звільняється така особа від сплати ЄСВ за 2017 р. як ФОП, адже за неї ЄСВ сплачувався міським управлінням праці та соціального захисту населення?
Светлана Кепина , начальник Управления администрирования единого взноса, методологии и рассмотрения обращений налогоплательщиков Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФС Украины
Анжелика Роговец , главный государственный ревизор-инспектор

Відповідь надається згідно з нормами законодавства, які діяли до 01.01.2018 р.

Платниками єдиного внеску відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ є, зокрема, фізичні особи — підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування.

Базою нарахування єдиного внеску для таких платників є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, визначення бази нарахування єдиного внеску у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року для фізичних осіб — підприємців, які перебували на загальній системі оподаткування у 2017 р., є обов’язковим.

Крім того, платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, які виплачують, зокрема, допомогу для осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку (абзац сьомий п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Нарахування та сплата єдиного внеску за таких осіб здійснюються за рахунок коштів державного бюджету відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу (абзац третій п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ).

Базою нарахування єдиного внеску в зазначеному випадку є, зокрема, суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини.

При цьому Закон про ЄСВ не містить норм щодо звільнення від сплати єдиного внеску фізичних осіб — підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування та одночасно отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народ­женні дитини.

Оскільки такою особою відповідно до Закону № 755 не припинено підприємницьку діяльність, то така особа продовжує перебувати на обліку в контролюючих органах як фізична особа — підприємець і відповідно зобов’язана своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність з єдиного внеску за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, визначеними законодавством (частина друга ст. 6 Закону про ЄСВ).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 ст. 9 цього Закону).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування), за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску, подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загально­обов’яз­кового державного соціального страхування, інших відомостей, передбачених Законом про ЄСВ, фізичні особи — підприємці несуть фінансову згідно зі ст. 25 цього Закону та адміністративну відповідальність згідно зі ст. 1651 КпАП.