Вопросы - ответы

Зміна адреси
Фізична особа — платник єдиного податку змінила податкову адресу, у зв’язку з чим змінився адміністративний район. До якого контролюючого органу подавати декларацію та сплачувати єдиний податок у такому разі?
Татьяна Федченко , заместитель директора Департамента — начальник Управления администрирования налогов и сборов с физических лиц Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФС Украины

За місцем податкової адреси платника першої — третьої груп здійснюється сплата єдиного податку та подається декларація до контролюючого органу (п. 295.4 ст. 295, п. 296.4 ст. 296 Податкового кодексу).

Податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі (п. 45.1 ст. 45 зазначеного Кодексу).

У разі зміни податкової адреси платника єдиного податку останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо зміни податкової адреси (п. 294.7 ст. 294 Кодексу).

У разі зміни податкової адреси платника єдиного податку першої або другої групи заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ст. 298 Податкового кодексу).

У разі зміни податкової адреси платника єдиного податку третьої групи заява подається разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни (п. 298.6 ст. 298 Кодексу).

Водночас згідно з частиною восьмою ст. 45 Бюджетного кодексу у разі зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання — платників податків сплата визначених законодавством податків і зборів після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду.

Порядок переведення платника податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) регламентується нормами розділу X Порядку № 1588, відповідно до п. 10.13 якого у разі зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання — платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду:

у такому випадку одночасно із зняттям з обліку, зокрема, фізичної особи — підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII зазначеного Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 — 10.21 розділу Х Порядку;

до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (не­основне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) — з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.

У контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів (п. 7.3 розділу VII Порядку № 1588).

Таким чином, у разі зміни податкової адреси, пов’язаної зі зміною адміністративного району, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку повин­на подавати декларації та сплачувати єдиний податок за попереднім місцем податкової адреси (неосновним місцем обліку) до закінчення поточного бюджетного року, а починаючи з 1 січня наступного року — за новою податковою адресою (основним місцем обліку).