Вопросы - ответы

Оренда земель комунальної власності
Фізична особа користується земельною ділянкою, що належить до земель комунальної власності на підставі договору оренди з органом місцевого самоврядування. Хто в такому випадку є платником плати за землю?
Руслан Бурлака , заместитель начальника Управления - начальник отдела администрирования налога на имущество физических лиц Управления администрирования имущественных налогов и сборов с физических лиц Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФС Украины

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом, а справляння плати за землю — Податковим кодексом та Законом про оренду землі.

Використання землі в Україні є платним (ст. 206 Земельного кодексу).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — це обо­в’яз­ковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об’єктом оподаткування — земельна ділянка, надана в оренду (пункти 288.2, 288.3 ст. 288 Кодексу).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу).

Облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 Податкового кодексу.

Слід зазначити, що на підставі вимог п. 16.1 ст. 16, абзацу четвертого п. 63.3 ст. 63 Кодексу платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за місцем знаходження земельних ділянок в порядку, встановленому законодавством України.

Статтею 25 Закону про оренду землі передбачено обов’язки орендаря, до яких, зокрема, належить у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному контролюючому органу.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовуються відповідно до вимог статей 285 — 287 Податкового кодексу (п. 288.7 ст. 288 Кодексу).

Таким чином, у разі якщо договір оренди землі державної та комунальної власності укладено між органом місцевого самоврядування та фізичною особою, в такому випадку контролю­ючий орган нараховує податкове зобов’язання з орендної плати за землю за місцем знаходження земельної ділянки і надсилає (вручає) фізичній особі — платнику за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення орендної плати.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Земельний кодекс — Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон про оренду землі — Закон України від 06.10.98 р. № 161-ХІV «Про оренду землі»

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания