Вопросы - ответы

Реалізація коктейлів
Чи оподатковуються акцизним податком операції з розд­рібної реалізації коктейлів, виготовлених із використанням алкогольних напоїв, у закладах ресторанного господарства?
Ирина Мельник , начальник отдела методологии акцизного налога Управления совершенствования косвенного налогообложения Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу платником акцизного податку є особа — суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Алкогольні напої — продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 % об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 % об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД (пп. 14.1.5 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Отже, коктейлі, виготовлені з використанням алкогольних напоїв, якщо вміст спирту етилового в них перевищує 0,5 % об’ємних одиниць, підпадають під визначення алкогольних напоїв.

Продаж зазначених коктейлів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування, є операціями з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Такі операції є об’єктом оподаткування акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу.

Зауважимо, що ставка акцизного податку з обсягів реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відповідно до пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Кодексу становить 5 %.

При цьому базою оподаткування є вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу (пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Кодексу).