Вопросы - ответы

Затримка сплати частини чистого прибутку
Чи застосовуються штрафні санкції у разі затримки сплати до держбюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями?
Светлана Тимощук , начальник отдела рассмотрения обращений Управления совершенствования методологии налога на прибыль предприятий Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

Статтею 111 Закону № 185 установлено, що державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до держбюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями затверджено постановою № 138.

Зазначимо, що у переліку податків і зборів, визначеному статтями 9 і 10 Податкового кодексу, відсутній такий платіж, як частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету.

Аналогічну позицію викладено в ухвалі № К/800/4189/13, а саме: частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету підприємствами, перелік та розмір яких встановлено Законом про держбюджет та Законом № 185,  незважаючи на те, що є обов’язковим до сплати цими підприємствами, не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов’язкових платежів), визначеного статтями 9 та 10 Податкового кодексу, тому такий платіж не є податковим платежем.

Враховуючи вищезазначене і норми ст. 126 Податкового кодексу (згідно з якою у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу), у контролюючого органу відсутні підстави для притягнення підприємства до відповідальності у вигляді застосування до нього фінансових санкцій, оскільки платіж (частина прибутку (доходу)), що відраховується державними підприємствами до бюджету, не є податковим зобов’язанням, хоча декларування та сплата цього платежу здійснюються у порядку, передбаченому для податку на прибуток підприємств, а контроль за його відрахуванням покладено на ДФС згідно з постановою № 106.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Господарський кодекс — Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Цивільний кодекс — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV. Закон № 185/94 — Закон України від 23.09.94 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті». Закон № 185 — Закон України від 21.09.2006 р. № 185-V «Про управління об’єктами державної власності». Постанова  № 34 — постанова Правління Нацбанку України від 04.02.98 р. № 34 «Про затвердження Класифікатора іноземних валют та банківських металів». Постанова № 106 — постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 р. № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету». Постанова № 129 — постанова Правління Нацбанку України від 13.12.2017 р. № 129 «Про запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру обов’язкового продажу таких надходжень». Постанова № 138 — постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р. № 138 «Про порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями». Постанова № 410 — постанова Правління Нацбанку України від 13.12.2016 р. № 410 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України». Інструкція № 136 — Інструкція про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затверджена постановою Правління Нацбанку України від 24.03.99 р. № 136. Ухвала № К/800/4189/18 — Ухвала Вищого господарського суду України від 31.05.2017 р. № К/800/4189/13

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания