Вопросы - ответы

Бюджетне відшкодування ПДВ
Чи включається до складу загального оподатковуваного доходу фізичної особи — підприємця, яка використовує загальну систему оподаткування та не зареєстрована як платник ПДВ, сума бюджетного відшкодування ПДВ за період, коли така особа була зареєстрована як платник ПДВ?
Галина Жук , начальник відділу адміністрування податків і зборів із самозайнятих осіб Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Виктория Шоломий , главный государственный ревизор-инспектор

Із контексту п. 177.2 ст. 177 ПКУ вбачається, що об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця.

Так, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що наді­йшла фізичній особі — підприємцю як у грошовій, так і в натуральній формі, а саме:

  • виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в тому числі відсотки банку);
  • виручка в натуральній (негрошовій формі);
  • суми штрафів і пені, отримані від інших суб’єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів, та інші доходи, пов’язані із здійсненням підприємницької діяльності.

Водночас для фізичної особи — підприємця, зареєстрованої як платник ПДВ, не включаються до витрат і доходу суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг) (п. 177.3 ст. 177 ПКУ).

При цьому фізичні особи — підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування та зареєстровані платниками ПДВ, суми доходів і витрат відображають у Книзі без ПДВ.

Якщо за результатами останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, то воно надається протягом строків, визначених розділом V ПКУ, незалежно від того, чи залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування (п. 184.9 ст. 184 Кодексу).

Таким чином, якщо фізична особа — підприємець, яка працює на загальній системі оподаткування та не зареєстрована як платник ПДВ, отримує бюджетне відшкодування за період, коли вона була зареєстрована платником ПДВ, то суми такого відшкодування не включаються до складу її загального оподатковуваного доходу.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 1105 — Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Наказ № 481 — наказ Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядок її ведення». Інструкція № 5 — Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5