Вопросы - ответы

Неправильне найменування платника в ПН
Чи потрібно виправляти податкову накладну, у якій помилка лише в найменуванні платника?
Алла Кононова , начальник отдела рассмотрения обращений по НДС Управления совершенствования косвенного налогообложения Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

Перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної визначено п. 201.1 ст. 201 ПКУ, відповідно до пп. «в» якого до цього переліку віднесено повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи, або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, — продавця товарів/послуг. При цьому зазначений реквізит має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання товарів/послуг.

Тобто реквізит «повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи», який віднесено до складу обов’язкових, має відповідати формулюванню у статутних документах і не повинен містити інших даних.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПКУ встановлено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для їх покупця підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, а помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Отже, у разі виявлення помилки в найменуванні платника податку перш за все слід визначити, наскільки критичною є така помилка, і чи не призведе її наявність до виникнення питань при ідентифікації учасників операції. Адже незважаючи на те що основним ідентифікаційним параметром платника податку є його індивідуальний податковий номер, грубі помилки в написанні найменування платника можуть викликати сумніви щодо того, чи правильний ІПН зазначено у податковій накладній.

Тобто якщо індивідуальний податковий номер платника зазначено правильно, а в найменуванні платника допущена незначна помилка, її можна не виправляти. Водночас якщо в найменуванні платника допущено значні помилки або взагалі зазначено іншу назву чи форму власності, таку помилку доцільно виправити шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування. У такому розрахунку коригування заповнюється лише заголовна частина (зазначається правильна інформація), а таблична частина (розділи А і Б) не заповнюється.

Використані матеріали

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 187 — Закон України «Про відходи» від 05.03.98 р. № 187/98-ВР. Закон № 2189 — Закон України від 09.11.2017 р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги». Закон № 2628 — Закон України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Порядок № 21 — Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21. Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість»