Вопросы - ответы

Податкова знижка на навчання: якщо договір — на сина
Чи може бути повернений податковий кредит за сплату навчання дитини (студента) за 2018 р. у 2019 р. одному з батьків, якщо: контракт на навчання укладено на ім’я студента; у квитанції про оплату за навчання платником зазначено також ПІБ студента; студент не працює; навчання з 2015 р. оплачують батьки?
Светлана Владимирова , начальник отдела администрирования доходов граждан Управления администрирования доходов и сборов с физических лиц Департамента доходов и сборов с физических лиц Государственной фискальной службы Украины

Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 166.3.3 ст. 166 ПКУ).

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (пп. 14.1.263 ст. 14 ПКУ).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (пп. 166.1.2 ст. 166 ПКУ).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.2.1 ст. 166 ПКУ).

Безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. При цьому платник — це особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання до банку або іншої установи — члена платіжної системи документа на переказ готівки разом з відповідною сумою коштів. Зазначені визначення містить Закон № 2346 та п. 1.4 Інструкції № 22.

Отже, особа, зазначена в розрахунковому документі, є ініціатором переказу коштів.

Враховуючи викладене, відсутні підстави для використання права на податкову знижку в особи, якщо в розрахунковому документі ініціатором переказу коштів виступає інша особа.

Тобто в такому випадку у разі якщо у квитанції про оплату за навчання платником зазначено ПІБ студента, батьки такого студента, незалежно від того працює він чи ні, не мають права на податкову знижку.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 1105 — Закон України від 23.09.99 р. № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Закон № 2346 — Закон України від 05.04.2001 р. № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Інструкція № 22 — Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22