Вопросы - ответы

Різні дати оформлення МД і фактичного вивезення товарів
На яку дату у платника податку виникають податкові зобов’язання з ПДВ за пп. «б» п. 187.1 ст. 187 ПКУ та, відповідно, в якому звітному періоді має бути відображена операція з вивезення товару за межі митної території України, якщо, наприклад, митна декларація оформлена 30 або 31 числа одного місяця, а фактичне вивезення товару за межі митної території України відбулося 1 або 2 числа наступного місяця?
Алина Кравзюк , заместитель начальника Управления методологического сопровождения администрирования налогов — начальник отдела методологии администрирования НДС Департамента налогов и сборов с юридических лиц ГФС Украины
Ольга Пахар , головний державний податковий ревізор-інспектор

Як встановлено п. 187.1 ст. 187 ПКУ, у разі здійснення експорту товарів датою виникнення податкових зобов’язань з постачання таких товарів вважається дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.

При цьому попередня (авансова) оплата вартості товарів, що вивозяться за межі митної території України, не змінює значення сум податку, які відносяться до податкових зобов’язань такого експортера — платника податку (п. 187.11 ст. 187 ПКУ).

Операції з вивезення товарів за межі митної території України на підставі пп. «а» пп. 195.1.1 ст. 195 ПКУ оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.

Водночас зазначеним підпунктом ПКУ передбачено, що товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабміном, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ.

Слід зазначити, що вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначено Положенням про митні декларації, затвердженим постановою № 450.

Отже, у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог МКУ та постанови № 450 (зазначену позицію погоджено Мінфіном у листі від 21.03.2019 р. № 11310-09-63/7948).

Використані матеріали

МКУ — Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV. Закон № 1955 — Закон України від 01.07.2004 р. № 1955-IV «Про транспортно-експедиторську діяльність». Постанова № 450 — постанова КМУ від 21.05.2012 р. № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій». Порядок № 21 — Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну України від 28.01.2016 р. № 21. Порядок № 167 — Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, затверджений наказом ДПА України від 29.03.11 р. № 167. Порядок № 1233 — Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233. Порядок № 1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307. УПК № 610 — Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПС України від 06.07.2012 р. № 610