Вопросы - ответы

Підтвердження права на податкову знижку
Чи потрібно для оформлення податкової знижки на навчання пред’являти на вимогу контролюючого органу довідку з бухгалтерії інституту про оплату одним з батьків, на кого оформлюється така знижка? Що саме в ній має бути зазначено?
Светлана Владимирова , начальник отдела администрирования доходов граждан Управления администрирования доходов и сборов с физических лиц Департамента доходов и сборов с физических лиц Государственной фискальной службы Украины

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається (контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків) по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (пп. 166.1.2 ст. 166 ПКУ).

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку (пп. «в» п. 176.1 ст. 176 ПКУ).

Витрати мають бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Отже, платник податків для отримання права на податкову знижку на вимогу контро­люючого органу зобов’язаний надати копії документів і відомостей, пов’язаних з правом на отримання податкової знижки. Водночас право на податкову знижку має особа, зазначена в розрахунковому документі (за умови дотриманя нею вимог ст. 166 ПКУ), оскільки вона є ініціатором переказу коштів.

Використані матеріали

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Наказ № 859 — наказ Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи»