Вопросы - ответы

Пільги при оформленні спадщини
Чи має пенсіонер сплачувати податок при оформленні спадщини?
Светлана Владимирова , начальник отдела администрирования доходов граждан Управления администрирования доходов и сборов с физических лиц Департамента доходов и сборов с физических лиц Государственной фискальной службы Украины

Дохід, отриманий фізичною особою у вигляді вартості успадкованого майна у ме­жах, визначених розділом IV ПКУ, оподатковується ПДФО та військовим збором.

Порядок оподаткування ПДФО отриманого спадкоємцем доходу в результаті прийняття ним у спадщину майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст. 174 ПКУ.

Ставка ПДФО та військового збору, за якими оподатковується вартість об’єкта спадщини, залежить від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем, їх резидентського статусу, об’єкта спадщини та належності спадкоємця окремій визначеній ПКУ категорії громадян (фізична особа, яка є інвалідом І групи; дитина-сирота; дитина, позбавлена батьківського піклування; дитина-інвалід). ПКУ чітко визначено коло спадкоємців, об’єкт спадщини яких оподатковується за нульовою ставкою податку:

  • члени сім’ї першого та другого ступеня споріднення спадкодавця (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені; рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки);
  • незалежно від ступеня їх споріднення зі спадкодавцем-резидентом, фізична особа, яка є інвалідом І групи; дитина-сирота; дитина, позбавлена батьківського піклування; дитина-інвалід.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна, який оподатковується за нульовою ставкою податку, звільняється від оподаткування військовим збором. Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується ПДФО за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 %). Для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується, зокрема, спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, застосовується ставка ПДФО, визначена п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 %). Крім того, дохід у вигляді вартості такого успадкованого майна є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5 %.

ПКУ не встановлено будь-які інші пільги (звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі) для сплати ПДФО та військового збору для пенсіонерів. Тому отриманий таким спадкоємцем дохід оподатковується  залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем (ст. 174 ПКУ).