Вопросы - ответы

Подарунки працівникам: як сплатити ПДФО з «натурального» доходу та відобразити у звітності
Підприємство у серпні 2019 року до Дня Незалежності України деяким своїм працівникам вручило подарунки у негрошовій формі (годинники). Вартість таких подарунків становить 4 тис. грн на одну особу. Як такий дохід оподаткувати ПДФО та військовим збором? Яким чином відобразити вартість подарунків у формі № 1ДФ?
Надежда Филипповских , заместитель начальника Управления — начальник отдела администрирования налога на доходы физических лиц Управления администрирования налогов и сборов с физических лиц Департамента налогов и сборов с физических лиц ГФС Украины

Особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок (пп. «а» п. 176.2 ст. 176 ПКУ).

При визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах (п. 164.3 ст. 164 ПКУ).

При цьому податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст.  167 ПКУ (18 %).

Тобто при нарахуванні (виплаті) найманій особі доходу ПДФО і військовий збір нараховуються, утримуються та перераховуються до бюджету податковим агентом.

У разі якщо дохід фізичним особам нараховується (надається) у негрошовій формі, то для цього має бути застосовано коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ст. 165 ПКУ. Тобто базою оподаткування ПДФО є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлено ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 : (100 – Сп),

де Сп — ставка ПДФО, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Таким чином, дохід, що надається у  негрошовій формі, для оподаткування ПДФО збільшується на коефіцієнт, який для ставки ПДФО в розмірі 18 % становить 1,219512 (далі — «натуральний» коефіцієнт»).

При наданні фізичній особі (працівнику) доходу у негрошовій формі податковий агент має нарахувати такий дохід у сумі, що фактично включає вартість подарунка (годинників) та суму ПДФО, яка підлягає утриманню. Підприємство дарує фізичній особі подарунок і самостійно сплачує ПДФО із суми нарахованого доходу у натуральному вигляді.

Отже, при виплаті «натурального» доходу саме його збільшення на «натуральний» коефіцієнт дає змогу збільшити вартість такого доходу і утримати (сплатити) ПДФО виключно з цього доходу, а не за рахунок інших оподатковуваних доходів фізичної особи (працівника).

Враховуючи вищевикладене, оскільки нарахування (надання) «натурального» доходу працівникам підприємство здійснює за рахунок власних коштів, то воно ж як податковий агент за рахунок цих (власних) коштів має сплатити (перерахувати до бюджету) ПДФО з вартості «натурального» доходу (із суми такого доходу і за його рахунок, як це передбачено пп. 168.1.1 ст. 168 ПКУ). При цьому законодавство не передбачає утримання ПДФО із суми доходу, що надається у  негрошовій формі, за рахунок іншого оподатковуваного доходу фізичної особи (працівника), у тому числі із заробітної плати.

Приклад.

Використаємо умови, зазначені в запитанні: 4 000 грн — вартість подарунка. Ця сума перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати. Тому сума перевищення оподатковується на підставі пп. 165.1.39 ст. 165 ПКУ. Враховуючи, що станом на 01.01.2019 р. мінімальна заробітна плата дорівнювала 4 173 грн, оподаткуванню ПДФО і ВЗ підлягає вартість подарунка у частині перевищення 1 043,25 грн (4 173 грн × 25 %) як додаткове благо (пп. «е» пп. 164.2.17 ст. 164 ПКУ — вартість безоплатно отриманих товарів).

Отже, оподаткуванню ПДФО і ВЗ підлягає вартість подарунка в  сумі:

4 000 – 1 043,25 = 2 956,75 грн.

Базою оподаткування ПДФО є вищеза­значена оподатковувана частина подарунка, збільшена на «натуральний» коефіцієнт:

2 956,75 грн × 1,219512 = 3 605,79 грн.

З цієї суми подарунка (оподатковуваного нарахованого «натурального» доходу) підприємство як податковий агент самостійно сплачує (перераховує) до бюджету ПДФО в сумі:

3 605,79 грн × 18 % = 649,04 грн.

Водночас у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, здійснюється нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету.

Отже, як і у випадку зі сплатою ПДФО, на підставі пп. 168.1.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу.

Тобто оподатковувана сума доходу у вигляді подарунка становить 2 956,75 грн (4 000 – 1 043,25), з якої утримується 1,5 % військового збору та перераховується до державного бюджету:

2 956,75 грн × 1,5 % = 44,35 грн.

Зважаючи на те, що нарахування «натурального» доходу (зокрема, у вигляді годинника) здійснює підприємство, то воно як податковий агент повинно сплатити військовий збір з вартості такого доходу, перерахувавши його суму до державного бюджету.

Нараховані доходи у серпні 2019 року у вигляді подарунка підлягають відображенню в формі № 1ДФ у IIІ кварталі 2019 р.

Отже, у графі «3а» сума нарахованого доходу (з врахуванням суми коефіцієнта 649,04) — 4 649,04 грн, у графі «3» сума виплаченого доходу — 4 649,04 грн, у графі «4а» сума нарахованого податку — 649,04 грн, у графі «4» сума перерахованого податку — 649,04 грн з ознакою доходу «160».

У розділі II форми № 1ДФ суму військового збору відображаємо без коефіцієнта у складі загальної суми. У графі «3а» сума нарахованого доходу — 4 000,00 грн, «3» сума виплаченого доходу — 4 000,00 грн, «4а» сума нарахованого збору  — 44,35 грн, «4» сума перерахованого збору — 44,35 грн.