Вопросы - ответы

Податковий кредит на підставі рахунку
Чи може підприємство включити до податкового кредиту суми ПДВ на підставі рахунків за отримані послуги з водовідведення, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, та одночасно за послуги з водовідведення дощових стоків, вартість яких розрахована згідно з розміром площі території підприємства? В якому звітному податковому періоді відображати податковий кредит на підставі таких рахунків?

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної, можуть бути документи, визначені у п. 201.11 ст. 201 ПКУ, зокрема рахунок, який виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.

Таким чином, податковий кредит може бути сформований платником податку без отримання податкової накладної на підставі рахунку за послуги, виставленого їх постачальником, при дотриманні таких обов’язкових умов:

  • постачається послуга (а не товар);
  • вартість послуг має визначатися за показниками приладів обліку;
  • рахунок повинен містити загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця (постачальника) таких послуг.

Якщо у рахунку, що виставляється платнику ПДВ, вартість послуг визначається за показниками приладів обліку та містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, то такий рахунок для отримувача послуг є підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної.

Включення платником до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених на підставі рахунку за послуги, вартість яких встановлюється не за показниками приладів обліку, а розрахунковим шляхом, без наявності зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної ПКУ не перед­бачено.

Отже, якщо договором передбачено постачання послуг, зокрема з водовідведення, вартість яких визначається виключно за показниками приладів обліку, та рахунок, виставлений їх постачальником, містить загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника таких послуг, то на підставі такого рахунку отримувачем таких послуг може бути сформовано податковий кредит без отримання податкової накладної.

При формуванні податкового кредиту на підставі рахунку, що виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, дата формування податкового кредиту згідно з п. 198.2 ст. 198 ПКУ визначається за датою складання такого рахунку.

У разі якщо договором передбачено постачання послуг з водовідведення, вартість яких розрахована згідно з розміром площі території підприємства (у тому числі разом з одночасним нарахуванням вартості послуг з водовідведення, розрахованих за показниками обліку), підставою для податкового кредиту отримувачем таких послуг є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання послуг.

При формуванні податкового кредиту на підставі податкової накладної дата його формування визначається в загальновстановленому порядку згідно зі ст. 198 ПКУ.