Вопросы - ответы

Податкова накладна на частину авансового платежу
Підприємством отримано авансовий платіж від орендаря приміщення та складено і зареєстровано в ЄРПН на дату першої події за операцією оренди податкову накладну, втім не на всю суму авансового платежу, а лише на її частину. Чи можна виправити таку помилку шляхом складання розрахунку коригування на залишок суми авансового платежу оренди приміщення?
Алла Кононова , начальник отдела рассмотрения обращений по НДС Управления совершенствования косвенного налогообложения Департамента методологической и нормотворческой работы ГФС Украины

Пунктом 201.7 ст. 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що наді­йшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Тобто на дату отримання від орендаря попередньої оплати однією сумою у платника податку — постачальника виникають податкові зобов’язання та обов’язок скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на повну суму такої попередньої оплати.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ у разі якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Як вказано в запитанні, при здійсненні операції з постачання послуг оренди платником ПДВ було складено та зареєстровано податкову накладну не на всю суму авансового платежу (на дату виникнення «першої події»), а лише на її частину, тобто допущено помилку. З метою виправлення помилки на дату її виявлення платник ПДВ може скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до помилкової податкової накладної, в якому усі числові показники зазначити зі знаком «–». Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем послуг, на якого було складено помилкову податкову накладну, з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації.

Одночасно з цим платник ПДВ за датою настання «першої події» має скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну на всю суму операції з постачання послуг оренди з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації. Така податкова накладна є для покупця послуг з оренди підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту (з урахуванням терміну, встановленого п. 198.6 ст. 198 ПКУ).