Вопросы - ответы

Постачання самостійно вироблених товарів
Як визначається база оподаткування ПДВ за операціями з постачання самостійно виготовлених товарів у разі, якщо попередня оплата товару відбулася у 2015 р., а постачання — у 2016 р.?

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками — суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові та вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін (у редакції Податкового кодексу, чинній до 01.01.2016 р., — нижче їх собівартості), а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни).

Датою виникнення податкових зобов’я­зань з постачання товарів/послуг згідно з п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, у разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Так, якщо попередня оплата товару відбулася у 2015 р., а постачання — у 2016 р., то база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів визначається на дату попередньої оплати (першої події), яка відбулася у 2015 р., та не може бути нижчою собівартості таких товарів.

У податковій накладній, яка складається на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів над їх договірною вартістю, у верхній лівій частині проставляється відповідна позначка «Х» та зазначається тип причини «17».