Вопросы - ответы

Безповоротна фіндопомога
Чи виникають різниці для коригування фінрезультату у разі якщо платником податку на прибуток у 2017 р. перераховано суми безповоротної фіндопомоги іншому платнику цього податку, а також юридичній особі — платнику єдиного податку третьої групи?

Платники податку на прибуток, у яких обсяг доходів не перевищує 20 млн грн, приймають рішення щодо проведення (або непроведення) коригувань на різниці, передбачені розділом ІІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — Податковий кодекс).

У разі перевищення обсягу доходів 20 млн грн коригування на різниці для такого платника є обов’язковими.

До 2017 р. коригування на різниці сум безповоротної фіндопомоги стосувалися лише випадків, якщо отримувачем коштів була неприбуткова організація.

Законом від 21.12.2016 р. № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі — Закон № 1797) доповнено норми Кодексу пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140, яким передбачено збільшення фінрезультату податкового (звітного) періоду платника на суму перерахованої безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, які не є платниками податку (крім фізичних осіб), та платникам податку, які застосовують ставку 0 % відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу, крім безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення пп. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 цього Кодексу.

Отже, якщо отримувач безповоротної фіндопомоги є платником податку на прибуток на загальних підставах, то у надавача такої допомоги в 2017 р. різниці не виникають.

Водночас якщо отримувачем фіндопомоги є юридична особа — платник єдиного податку третьої групи (тобто неплатник податку на прибуток), то на підставі пп. 140.5.10 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу платник податку на прибуток — надавач допомоги в 2017 р. збільшує фінрезультат на суму такої допомоги.