У жовтні 2017 року споживча інфляція очікувано уповільнилась і становила 14.6% р/р. За місяць індекс споживчих цін зріс на 1.2%.
Фактична інфляція виявилася близькою до прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2017 року.
Базова інфляція в жовтні становила 8.1% р/р (у місячному вимірі зросла на 1.2% м/м). Зокрема під впливом підвищення виробничих витрат та пожвавлення споживчого попиту залишалися високими темпи зростання вартості послуг, що входять до базової інфляції (13.2% р/р). Також прискорилося зростання вартості послуг ресторанів та готелів, фінансових, страхових, медичних і туристичних послуг. Натомість сповільнилося зростання вартості послуг середньої освіти, ремонту побутових приладів, оренди житла тощо. Крім того, прискорилося зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки (до 11.4% р/р). Зокрема високими темпами продовжили зростати ціни на м’ясні та молочні продукти, відображаючи вторинні ефекти від підвищення цін на відповідні сирі продукти.
Крім того, через послаблення курсу гривні до іноземних валют у жовтні незначно збільшилися темпи зростання цін на низку непродовольчих товарів, що переважно імпортуються (до 3.3% р/р), у тому числі на автомобілі, лікарські засоби, меблі та обігрівачі. Водночас подорожчання одягу та взуття уповільнилося (до 0.7% р/р) завдяки більш повільному відображенню у цінах динаміки зміни валютного курсу (більшість продавців одягу та взуття здійснюють закупівлю товару за кілька місяців до початку сезону).
Зростання цін на сирі продовольчі товари в жовтні уповільнилося до 25.3% р/р. Так ціни на овочі очікувано уповільнили зростання (до 29.4% р/р) на тлі розширення пропозиції пізнього урожаю, насамперед овочів борщового набору. Так само знизилися темпи зростання цін на фрукти (до 25.6% р/р) передусім через розширення пропозиції яблук. Крім того, очікувано уповільнилося зростання цін на цукор (до 6.6% р/р), а падіння цін на гречку поглибилося (до 18.3% р/р). Ціни на яйця, незважаючи на стрімке подорожчання порівняно з вереснем, сповільнили зростання у річному вимірі (до 4.3% р/р) завдяки високій базі порівняння. Водночас темпи зростання цін на молоко та м’ясо залишилися високими (28.3% р/р та 33.1% р/р відповідно). Ще вищими темпами зростали ціни на сало (48.4% р/р), що може пояснюватися зниженням виробництва цього продукту внаслідок зниження поголів’я та поступового збільшення частки м’ясних порід свиней.
Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, прогнозовано уповільнилося (до 20.3% р/р) завдяки сприятливій базі порівняння (у жовтні минулого року відбулося підвищення тарифів на опалення та гаряче водопостачання). Крім того, уповільнилося зростання цін на алкогольні напої (17.2% р/р), тютюнові вироби (39.4% р/р) та транспортні послуги (20.5% р/р). Водночас тривало прискорення зростання цін на хліб (19.5% р/р) та вартості місцевого телефонного зв’язку (29.4% р/р) на тлі зростання їх собівартості.
Ціни на паливо, як і очікувалось, прискорили зростання до 16.0% р/р (зросли на 4.4% м/м). Зокрема в жовтні тривало зростання ціни на бензин та дизельне паливо як через підвищення цін на нафту, так і послаблення гривні до євро (акцизи на паливо встановлено в євро).
У жовтні 2017 року зростання індексу цін виробників у річному вимірі продовжувало сповільнюватися (до 18.8% р/р). У місячному вимірі ціни виробників зросли на 2.3%. Зокрема суттєво уповільнилося зростання цін у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (до 4.7% р/р з 20.8% р/р у вересні). Це, серед інших чинників, пояснюється високою часткою атомної генерації у виробництві електроенергії та зниженням середньої ціни продажу електроенергії ТЕС.
Також знизилися темпи зростання цін у харчовій промисловості. Таке сповільнення відбулося насамперед у результаті падіння цін у виробництві цукру (на 3.0% р/р) в умовах значного врожаю цукрових буряків1 та зниження світових цін на цукор. Крім того, уповільнилося зростання цін у виробництві молочних продуктів, що, однак, пояснюється збільшенням бази порівняння (восени минулого року відбулася активізація зовнішнього попиту на продукцію українського виробництва через зростання світових цін). Так само прискорилося зростання цін у виробництві хліба та борошняних виробів на тлі підвищення собівартості.
Зростання цін у добувній промисловості дещо прискорилося насамперед через збільшення темпів зростання цін у добуванні металевих руд (до 41.2% р/р). Це відбулося попри зворотні тенденції на світових ринках та могло бути зумовлене зниженням пропозиції внаслідок труднощів з логістикою та зупинки видобутку залізної руди на окремих шахтах в Україні. Водночас стримували зростання цін у добувній промисловості нижчі темпи зростання цін у добуванні сирої нафти та природного газу (8.6% р/р), а також кам’яного вугілля (61.2% р/р) на тлі збільшення бази порівняння.
Відповідно динаміка цін у наступних ланках виробничого процесу також відображала ці тенденції. Зокрема тривало зниження темпів зростання цін у виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення (до 39.3% р/р), а зростання цін у металургійному виробництві прискорилося (до 36.5% р/р).
Крім того, підвищення світових цін на добрива зумовило пришвидшення зростання цін у хімічній промисловості (до 21.0% р/р). Також тривало прискорення зростання цін у виробництві електричного устаткування (до 22.3% р/р), що може бути пов’язано зі зростанням зовнішнього попиту на графітові електроди, а також у виробництві автотранспортних засобів (до 18.9% р/р) на тлі активізації попиту.
_________________________
1Попри дещо нижчу врожайність (за даними Міністерства аграрної політики та продовольства станом на 03.11.2017), врожай цукрових буряків очікується не менше ніж минулого року завдяки більшим посівним площам цього року.