Новости

Деякі сигарети незабаром можуть зникнути з продажу

13.12.2016 / 15:20

Вчора у Комітеті з питань охорони здоров’я відбувся «круглий стіл» на тему «Досягнення та проблеми України у сфері контролю над тютюном», в якому взяли участь представники Комітету з питань охорони здоров’я, Міжфракційного депутатського об’єднання з питань профілактики і боротьби з неінфекційними захворюваннями, Міністерства охорони здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Світового банку, Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка та громадської організації «Життя».

Проаналізувавши попередні законодавчі зміни, що стосувалися заборони реклами тютюну, обмеження куріння в громадських місцях, маркування упаковок тютюнових виробів та збільшення податків на тютюн, учасники заходу наголосили, що  Україні вдалося зменшити поширеність куріння серед дорослого населення із 37% у 2006 році до 24% у 2015 р. Втім щороку в Україні все ще помирає 63 тис. осіб від хвороб, спричинених шкідливою звичкою. Тому важливо й надалі  впроваджувати норми, що дають змогу зменшити привабливість і доступність тютюнових виробів.

Одна із законодавчих ініціатив – законопроект №2820 від 13.05.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» – пропонує заборонити сигарети з ароматизаторами, збільшити зображення попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет, заборонити продаж електронних сигарет неповнолітнім та запровадити звітність виробників про вміст тютюнової продукції.

Голова Міжфракційного депутатського об’єднання з питань профілактики і боротьби з неінфекційними захворюваннями. Олег Мусій зауважив, що зареєстрований законопроект №2820,  адаптує новітню європейську Директиву 2014/40/ЄС до українських реалій. Це наступний серйозний крок для подолання тютюнової епідемії в Україні. Законопроект пройшов схвалення Комітетом з питань охорони здоров’я і наразі чекає свого внесення на перше читання на розгляд парламенту. Шанси на його ухвалення дуже високі.

У контексті майбутніх заходів щодо зменшення рівня споживання тютюну та збільшення тривалості життя в Україні спікери наголосили й на інших ініціативах – заборона видимого розміщення тютюнових виробів у вітринах магазинів (законопроект №4030а від 19.07.2016), а також підвищення податків на сигарети.

Учасники наголосили на тому, що всі запропоновані заходи ґрунтуються на науково доведених фактах, рекомендаціях ВООЗ, міжнародному та українському досвіді. Тому запровадження згадуваних ініціатив дасть змогу зменшити як поширеність куріння в Україні, так і кількість смертей та хвороб, до яких призводить споживання тютюнових виробів.