Новости

50 000 грн – гранична сума розрахунків готівкою

04.01.2017 / 10:20

04.01.2017 р. набрала чинності постанова НБУ від 25.11.2016 р. № 407, якою втричі зменшено граничну суму розрахунків готівкою для фізичних осіб.

Так, гранична сума розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня не може перевищувати 50 000 грн. До сьогодні така гранична сума становила 150 000 грн.

При укладанні договорів купівлі-продажу між фізичними особами, які підлягають нотаріальному посвідченню (наприклад, продаж автомобіля), гранична сума також не має перевищувати 50 000 грн у разі якщо розрахунок проводиться в готівковій формі.

Постановою зазначено, що фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 000 грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Незмінною залишається гранична сума розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня — 10 000 грн.

Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень і банки зобов’язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі.

Нацбанк України наголошує, що встановлення граничної суми розрахунків готівкою на рівні 50 000 грн не завдасть незручностей громадянам та не зачіпатиме щоденних покупок населення, оскільки стосуватимуться лише великих придбань (нерухомості, коштовностей, транспортних засобів, предметів мистецтва, хутра, дорогих годинників, подорожей тощо).

Рішення Нацбанку України з цього питання повністю відповідає міжнародному досвіду — багато європейських держав (Франція, Бельгія, Португалія, Італія, Іспанія, Греція) встановили граничні суми готівкових розрахунків, інші країни також планують запровадити аналогічні норми.

Контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) згідно з Податковим кодексом України здійснюватимуть органи ДФС України.

Встановлення граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб на рівні 50 000 грн сприятиме:

- забезпеченню стабільних надходжень готівки до банківської системи й прискорення її обігу;

- звуженню сфери використання готівки та прискорення розвитку безготівкового сегмента.

Слід зазначити, що Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 р. передбачено поступове зниження рівня готівки в економіці (відношення М0 до ВВП): у 2020 р. — до 12 % (у 2014 р. цей показник становив 18,1 %, а за результатами 2015 р. зменшився до 14,6 %).