З 15.11.2017 р. набрав чинності наказ Мінфіну України від 06.06.2017 р. № 557, яким затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, що визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами електронного документообігу.
Зазначеним Порядком передбачено, що електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства та на підставі договору про визнання електронних документів (далі — договір), що визначає взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.
Автор електронного документа створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням усіх обов'язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись вищезазначеним Порядком, а також договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами). Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді. Після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв'язку до адресата протягом операційного дня.
У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник такого документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з ЕЦП підписувача (підписувачів) відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».
Слід також зауважити, що зазначеним Порядком передбачено нові форми:
заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів;
повідомлення про надання інформації щодо електронного цифрового підпису;
заяви про припинення дії договору про визнання електронних документів;
повідомлення про припинення дії договору про визнання електронних документів.
Визнано таким, що втратив чинність, наказ ДПА України від 10.04.2008 р. № 233 «Про подання електронної податкової звітності».
Встановлено, що договори, які на день набрання чинності наказом № 557 є чинними, продовжують діяти до виникнення таких підстав:
отримання інформації від АЦСК про завершення строку чинності (або скасування) посиленого сертифіката керівника;
отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — Єдиний державний реєстр) про зміну керівника;
отримання інформації з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи;
наявність в Реєстрі самозайнятих осіб інформації про зняття з обліку самозайнятої особи як платника податків в контролюючому органі;
наявність у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків підписувача заяви про приєднання до договору (керівника) у зв'язку зі смертю.