Новости

Фінансова безпека України: ключові виклики та завдання

21.11.2017 / 14:00

В умовах зовнішньої агресії на cході України національна безпека держави має бути комплексною, однозначною та всеохоплюючою. Невід’ємною її складовою є фінансова безпека.

фотоКлючові виклики та завдання

Сьогодні держава стикається з великою кількістю зовнішніх та внутрішніх загроз, які негативно впливають на стабільність фінансової системи, стан національної валюти та економіки.

Основні загрози для фінансової безпеки:

- кібер-тероризм, у т. ч.— фінансовій сфері (згадаймо потужний удар вірусу PetyaA, що відчули на собі, зокрема, банківські структури);

- кібер-злочинність;

- зовнішня агресія та сепаратизм на сході країни;

- присутність в економічній системі України структур з капіталом, що походить з країни-агресора;

- вплив світових фінансових коливань та криз на економіку країни;

- корупція у владі;

- недостатня ефективність державного регулювання фінансово-кредитної сфери;

- часткова енергетична залежність від країни-агресора.

Законодавча база потребує оновлення

Ситуація ускладнюється недосконалістю законодавства у сфері фінансової безпеки.

Концепція забезпечення Національної безпеки у фінансовій сфері була схвалена Кабінетом міністрів України ще у 2012 році. Зрозуміло, що вона не враховує актуальних загроз, які постали перед Україною. Документ був затверджений за часів режиму Януковича, а, отже, не відповідає вимогам нашого часу.

Нагальні питання —  розробка нової Концепції фінансової безпеки України.

ГУ ДФС у Дніпропетровській області у співпраці з Громадською радою при обласній ДФС, представниками профільних наукових та експертних кіл розпочали підготовку цього важливого документа.

Результати цієї кропіткої та масштабної роботи через певний час будуть представлені на розгляд експертів та профільних фахівців.

Утім, практика доводить, що питання національної фінансової безпеки має бути у фокусі уваги чинної влади. Цей критично важливий аспект життя держави не має губитися серед інших проблем, пов’язаних з соціально-економічним розвитком та безпекою.

Одним з дієвих інструментів захисту інтересів держави може стати створення Служби фінансових розслідувань (СФР), про що йшлося під час нещодавньої Ради регіонів під головуванням Президента Петра Порошенка. СФР має стати ефективним органом, який концентруватиме зусилля з протидії загрозам у фінансово-економічній сфері. Крім того, усуне дублювання функцій правоохоронних органів, сприятиме фінансовій прозорості,  створенню рівних і справедливих для всіх правил та зменшенню тиску на бізнес.

Адже захищеність фінансових інтересів держави — це запорука її економічної та політичної незалежності.

Хто і як ослаблює Україну на користь агресору

Розбудову ефективної національної фінансової безпеки ускладнює невизначеність її певних категорій і складових.

З урахуванням нестабільності фінансової системи країни та наявності корупційних факторів розробка сучасної нормативної бази у сфері фінансової безпеки може гальмуватися.

Більшість експертів указують на низку незрозумілих речей, що якнайменше дивують, як максимум — шокують. На кшталт діяльності в Україні банків та підприємств, капітал яких має походження з країни-агресора.

Викликає подив поведінка окремих представників бізнесу, які навмисно дискредитують державу, її економічні можливості, діловий та інвестиційний клімат тощо.

Така ситуація, на жаль, грає на користь держави-агресора. Адже РФ постійно намагається критикувати Україну та чинну владу, дорікаючи внутрішніми проблемами.

Ситуація викликає обурення свідомих громадян та суспільства загалом. Минуло вже чотири роки після Майдану, триває війна на сході, і суспільство не може повірити, що величезні людські та матеріальні втрати у боротьбі з агресією нівелюються, зокрема, через ренегатство частини політичної та бізнес-еліти, що ставить власні прибутки понад національні інтереси.

Першочергові кроки для ствердження фінансової безпеки

Наразі фінансова безпека є радше метою, аніж дієвим, ефективно працюючим  інструментом.

Саме тому влада, фахівці, експертна спільнота мають зробити рішучі кроки щодо удосконалення фінансової безпеки.

Зокрема, необхідно спільними зусиллями:

- розробити та запровадити дієві механізми попередження означених загроз;

- модернізувати законодавство;

- впровадити сучасні форми взаємодії різних владних структур та інституцій у питаннях фінансової безпеки та фінансового моніторингу;

- запобігти впливу російського капіталу у будь-яких формах на внутрішньодержавні процеси в Україні.

Держава має гарантувати такий стан захищеності фінансових інтересів, який дасть змогу реформувати усі проблемні сфери суспільного життя, а відтак — подолати конфлікт на сході країни. Тільки за таких умов Україна матиме європейське майбутнє та стане цивілізованою правовою державою.

Оксана ТОМЧУК,
очільник Головного управління ДФС у Дніпропетровській області