Новости

Масниця (12 — 18 лютого)

11.02.2018 / 09:00

Масниця — слов'янське, у тому числі українське традиційне свято, яке відзначається протягом тижня напередодні Великого посту.
Традиція приготування млинців, а також звичай спалювати опудало в останній день такого тижня збереглася до нашого часу.
А от яких традицій дотримувалися раніше?

Тиждень Масниці ділився на два періоди:

  • вузька Масницяпонеділок, вівторок і середа: прикрашали хати, будували крижані гори, привозили дрова для багаття, можна було займатися господарськими роботами;
  • широка Масляначетвер, п'ятниця, субота й неділя: всі роботи припинялися, і починалося головне святкування, для якого одягали найкраще вбрання, каталися з крижаних гірок, а до хати заходили, лише щоб поласувати млинцями і випити чаю.

Кожен день Масниці мав свою назву і призначення.

Понеділок — гості

З понеділка починали смажити млинці. Перший млинець прийнято було віддавати бідним і нужденним людям. Також готували опудало Масниці, одягали його в лахміття і виставляли на головній вулиці села, де воно стояло до неділі.

Вівторок — залицяння

Цей день присвячували молоді — влаштовували народні гуляння: каталися на санях, крижаних гірках, каруселях, а парубки загравали до дівчат.

Середа — частування

У середу теща демонструвала прихильність до чоловіка своєї дочки і тому запрошувала зятя на млинці, яких вона сама насмажила.

Четвер — гуляння

Початок широкої Масниці, коли святкування відбувалося наповну.

Народ вдавався до всіляких утіх, влаштовувалися катання на конях, кулачні бої, різні змагання, які завершувалися гучними гуляннями.

П'ятниця — тещин день

У цей день зяті запрошували тещу до свого будинку і пригощали смачними млинцями.

Субота — посиденьки зовиці

Невістки запрошували до свого будинку сестер чоловіка, розмовляли з ними, пригощали млинцями та дарували подарунки.

Неділя — Прощена неділя

У неділю прощалися з зимою, проводжали Масницю і символічно спалювали її опудало. У цей день прийнято просити у знайомих і рідних прощення за образи, що накопичилися за рік.

З 19 лютого гуляння припиняються, оскільки починається Великий піст, який триватиме до 8 квітня — Великодня.