Новости

План действий BEPS: для чего нужен в Украине

06.11.2018 / 17:15

01.11.2018 р. відбувся перший Форум з міжнародного податкового співробітництва #BEPSinUA, організований Нацбанком та Мінфіном за партнерства Організації з економічного співробітництва в Європі (ОЕСР), Агентства США з міжнародного розвитку USAID та Світового банку.

Представники державних органів та бізнесу, українські та міжнародні експерти обговорили, навіщо Україні імплементувати План протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування (План дій BEPS) і як найкраще підійти до його впровадження з досвіду інших країн.

Для чого потрібен План дій BEPS в Україні?

В.о. Міністра фінансів України Оксана Маркарова у своєму привітальному слові підкреслила важливість дискусії про впровадження Плану дій BEPS: «Розмивання податкової бази і нерівне застосування податкових правил мають найгірший ефект для конкуренції і чесного бізнесу, який почуває себе несправедливо ображеним. Кроки Плану дій BEPS дійсно доволі жорсткі, але я впевнена, що чесний бізнес вітає їх. Наше завдання — встигати за змінами середовища таким чином, щоб норми, які ми приймаємо, допомагали створювати прозорі і справедливі умови».

Голова Нацбанку Яків Смолій наголосив, що імплементація Плану дій BEPS дозволить запровадити в Україні ефективне податкове регулювання, яке дасть змогу повноцінно реалізувати одну зі стратегічних цілей Нацбанку — переходу України до вільного руху капіталу.

«Сьогодні ми перебуваємо на відстані витягнутої руки до досягнення цієї цілі. На початку літа був прийнятий Закон «Про валюту і валютні операції», який неофіційно називають «безвізом для капіталу», — зазначив очільник Нацбанку. — Однак важливо розуміти, що перехід до вільного руху капіталу не відбудеться за одну ніч. Оскільки ключове завдання Національного банку — забезпечити макроекономічну та фінансову стабільність в Україні, подальші послаблення правил проведення валютних операцій буде можливим лише за сприятливих умов. Однією з таких умов є ефективне податкове регулювання».

Втілення Плану дій BEPS в Україні створить необхідні регуляторні важелі, які будуть стримувати відтік капіталу з України в країни з нульовим або низьким рівнем податку на прибуток підприємств.

Це також позитивно вплине на інвестиційну привабливість України, — зауважила Голова Секретаріату Глобального форуму ОЕСР з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей Моніка Бхатія. За її словами, держава, яка долучається до глобального проекту протидії BEPS, сигналізує іншим про готовність дотримуватися міжнародних стандартів інформації. Це зміцнює репутацію серед країн-партнерів.

«Правила протидії BEPS — це не нові податки, це додаткові правила проти ухилення від оподаткування. Завдання імплементації Плану дій BEPS в Україні – не максимізувати податкові надходження, а справедливе та прозоре оподаткування», — підкреслив заступник Міністра фінансів Сергій Верланов під час дискусії.

Що саме з Плану має запровадити Україна?

24 листопада Мінфін та Нацбанк оприлюднили проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування», який спрямований на втілення в Україні восьми найбільш критичних для нашої країни з 15 кроків, з яких складається План дій BEPS.

Такий пакет українського Плану дій BEPS є ширшим за мінімальний стандарт, що складається лише з чотирьох дій, і оптимальним для боротьби з агресивним податковим плануванням, вважають  у Мінфіні. На думку радниці Центру ОЕСР із податкової політики та адміністрування Хайке Бусс, пріоритетними для України зараз є третя та четверта дія Плану — встановлення правил щодо контрольованих іноземних компаній і протидія розмиванню податкової бази через процентні платежі.

«Які є передумови для запровадження Плану дій BEPS? Для бізнесу це — конфіденційність та захист інформації, зрозумілість майбутніх перспектив, які бачить держава з точки зору оподаткування. Для країн-партнерів це — забезпечення якості даних для обміну. Для усіх нас це — правила гри, які повинні бути озвучені наперед», — заявила перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова.

Які уроки варто винести зі світового досвіду?

Як свідчить практика інших країн, впровадження Плану дій BEPS в Україні вимагатиме значних змін законодавства. Німеччина, яка і до імплементації Плану мала сильну законодавчу базу щодо протидії податковим правопорушенням і однією з перших приєдналася до процесу, досі знаходиться у стані виконання окремих пунктів Плану, — підкреслив Майкл Кізеветтер, старший податковий експерт Федерального міністерства фінансів Німеччини.

В Польщі однією з ключових проблем на шляху впровадження принципів протидії BEPS був дефіцит фахівців цього напряму в податкових органах, — розповів Пьотр Піонтковський, представник в ОЕСР від Міністерства фінансів Польщі. Реалізація Плану дій BEPS призвела до збільшення попиту на податкових консультантів і спровокувала відтік кадрів з державної служби до приватного сектору. Поступове збільшення державного фінансування і запровадження освітніх програм для спеціалістів з протидії BEPS вирівняло ситуацію на ринку праці. Разом з тим кількість податкових перевірок бізнесу почала зменшуватися, а надходження до бюджету — зростати.

Представники українського бізнесу також наголосили на необхідності реформування Державної фіскальної служби. Зокрема, підприємців хвилює питання наявності в ДФС кваліфікованих спеціалістів з протидії BEPS, а також IT-систем, які забезпечать конфіденційність інформації, що потраплятиме до податківців. Не менш важливим питанням є безперервний діалог Уряду з бізнесом щодо майбутніх податкових новацій і їх завчасне обговорення. Експерти погодилися, що реалізації проекту BEPS мають передувати зважені законодавчі зміни.

Закриваючи Форум, Моніка Бхатія привітала готовність українського Уряду впроваджувати міжнародні стандарти і зазначила, що для реалізації Плану дій BEPS Україні все ще необхідно змінити законодавство стосовно банківської таємниці та розкриття інформації про бенефіціарних власників бізнесу. «Треба наздоганяти те, що вже зроблено в інших країнах. І я бачу, що є бажання це зробити. А ми підтримаємо Україну консультаціями та технічною допомогою», — запевнила Голова Секретаріату Глобального форуму ОЕСР з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей.

«Горячие линии»

Дата: 19 сентября, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42