Новости

Валютное регулирование: обнародованы три новых законопроекта

08.11.2018 / 17:45

Нацбанк оприлюднив для публічного обговорення три з семи проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для принципово нової ліберальної і прозорої системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

У вересні Нацбанк презентував проект структури валютного регулювання, яке складатиметься з семи нових ключових нормативно-правових актів:

·

№ 1: структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;

·

№ 2: порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;

·

№ 3: транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів у документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;

·

№ 4: загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Нацбанком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;

·

№ 5: перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);

·

№ 6: інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;

·

№ 7: порядок дотримання граничних строків розрахунків, установлених Нацбанком.

Три з цих постанов — №1, №2 та №3 — визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», як це передбачено Законом «Про валюту і валютні операції». Як і Закон, ці документи частково запрацюють з 07.02.2019 р., а на повну силу — за сприятливих макроекономічних умов і після цього діятимуть постійно. До того часу валютне регулювання також буде частково здійснюватися в рамках тимчасових постанов — № 5, № 6 та №7.

Крім того, тимчасові акти запроваджуватимуться для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ у випадках, коли макрофінансова ситуація відповідатиме критеріям, за яких мають бути задіяні заходи захисту (постанова №4). Однак після відновлення макрофінансової стабільності тимчасові акти припинятимуть дію, а валютне регулювання продовжить здійснюватися відповідно до постійних актів.

У цілому запропоноване нове валютне регулювання містить такі новації:

·

Дерегуляція інвестицій за кордон. Бізнес та населення, яке зараз змушене отримувати ліцензії для інвестування за кордон, зможуть протягом перехідного періоду здійснювати їх у рамках електронного ліміту, який не вимагатиме отримання будь-яких дозвільних документів, а згодом — взагалі без обмежень.

·

Спрощення проведення транскордонних операцій населення з валютою. Зокрема, місце валютного контролю при здійсненні платежів за кордон посяде постфактум нагляд за валютними операціями. Операції на суму до 150 тис грн не потребуватимуть документарного супроводу, а нагляд за здійсненням операцій понад цю суму буде спрощений.

 

Також для фізичних осіб буде підвищено ліміт для здійснення переказів за кордон без відкриття рахунку і документів — з 15 тис грн до суми, яка визначається Держфінмоніторингом (наразі це 150 тис грн), а для операцій з використанням платіжних карток цей ліміт взагалі буде скасовано.

 

Крім того, стосовно поштових відправлень фізосіб, замість чинного ліміту в 300 євро, почнуть діяти загальні правила переміщення через митний кордон, які наразі встановлюють ліміт в 10 тис євро.

·

Розширення переліку валютних операцій, доступних клієнтам банків. Останні отримають можливість розраховуватися за валютні ОВДП не лишу у гривні, а і у валюті, а також проводити операції валютного свопу. В обох випадках — якщо іншою стороною є банк. Крім того, вони зможуть не лише купувати і продавати, а і конвертувати готівкову валюту через термінали та інші програмно-технічні засоби банків.

·

Спрощення процедури купівлі валюти на міжбанківському ринку для клієнтів банків. Так, операції на суми до 150 тис. грн не потребуватимуть від юридичних осіб документальних підтверджень, які вони мають надавати зараз. У перспективі такий підхід буде розповсюджений на всі операції клієнтів банків з купівлі валюти на міжбанківському ринку.

·

Розширення можливостей для проведення операцій з банківськими металами. Компанії відповідної спеціалізації зможуть купувати банківські метали без обмежень, а також отримають право її ввозу-вивозу через кордон (наразі таке право мають лише банки).

 

У свою чергу фізичні особи зможуть проводити операції з банківськими металами в межах ліміту Держфінмоніторингу, що діє для операцій з іноземною валютою (наразі — у межах 150 тис. грн), але в подальшому обмеження повністю будуть скасовані і для них.

Сьогодні оприлюднено перші три постійні нормативно-правові акти, які мають на меті втілити в життя свободу проведення валютних операцій. Ознайомитися з проектами постанов можна за посиланнями:

·

№ 1: структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;

·

№ 2: порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;

·

№ 3:  транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів у документальній формі банками, юридичними та фізичними особами.

Проекти тимчасових постанов — № 5, № 6 та № 7 — Нацбанк наразі доопрацьовує і планує також оприлюднити для публічного обговорення протягом місяця.