Новости

С 1 января субсидии заменят «живыми деньгами»

22.11.2018 / 16:00
С 1 января субсидии заменят «живыми деньгами»

З січня 2019 р. в Україні почнеться запровадження надання пільг і субсидій у грошовій формі. Мінсоцполітики фіналізувало проект відповідної постанови та найближчим часом має намір винести його на розгляд засідання Кабміну. 

У проекті Державного бюджету на 2019 р. уряд заклав достатньо коштів — 55 млрд грн — для того щоб українці вже з січня отримували «живі» гроші для оплати комунальних послуг.

Що таке монетизація та як вона працюватиме?

Сьогодні безповоротна допомога держави на оплати послуг ЖКГ — субсидія і пільга — надходить надавачам комунальних послуг безпосередньо на особові рахунки людей. Але вже із січня вся сума допомоги від уряду для нових одержувачів субсидії надходитиме безпосередньо на банківський рахунок субсидіанта у державному банку. Рахунок матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово спрямовуватимуться на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду. 

Якщо сім’я заощаджувала, за результатами опалювального сезону залишок коштів на рахунку вона зможе використати на свій розсуд. Сума зекономлених грошей залежить виключно від родини. Найбільшою вона може бути у енергоефективних, тих, хто має добре утеплений будинок, лічильники та енергоощадний котел.

Монетизація пільг і субсидій відбуватиметься у три етапи

Уряд планує максимально автоматизувати процес монетизації допомоги, щоб основне навантаження лягло на управління соцзахисту, банківські установи та надавачів послуг. Тому вирішено провести її у три етапи.

З 01.01.2019 р. «живі кошти» на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто усі ті, хто подаватиме документи на субсидію у січні, вже отримуватимуть гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок.

З 01.05.2019 р. монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період. Це приблизно 3 млн домогосподарств.

З 01.10.2019 р. запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто отримує житлову субсидію чи пільгу, отримуватиме їх готівкою. 

При цьому правила надання житлових субсидій не змінюються. Розмір допомоги й надалі залежатиме лише від двох факторів: від розміру витрат на комунальні послуги та від доходів громадян. Змінюється лише алгоритм її виплати.