Новости

Пример расчета компенсации за неиспользованный отпуск в случае, если работник отработал меньше месяца и увольняется

11.12.2018 / 12:40
Пример расчета компенсации за неиспользованный отпуск в случае, если работник отработал меньше месяца и увольняется

«У нас на підприємстві дуже часто при виході у відпустку основних працівників тимчасово приходять люди терміном на 24 — 30 днів. При звільненні ми маємо їм виплачувати компенсацію за невикористану відпустку чи ні? Якщо так, то як правильно її розрахувати за такий малий термін роботи?».

Начальником відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні Бланком С.В. надано таке роз’яснення.

Необхідність виплати грошової компенсації за невикористану відпустку обумовлено КЗпП та Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 р. №504/96-ВР.

Відповідно до ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону «Про відпустки»: «У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А І групи». Отже, скільки би працівник не працював, він має право на грошову компенсацію за всі дні невикористаної відпустки.

Щодо визначення кількості днів невикористаної відпустки роз’яснено таке.

Статтею 6 Закону «Про відпустки» визначено загальну тривалість щорічної відпустки для працівників за відпрацьований робочий рік. Щорічна відпустка не може бути меншою, ніж 24 календарних дні. Отже, якщо працівник відпрацював цілий календарний рік, то при звільненні він має право отримати компенсацію за 24 дні невикористаної відпустки.

У випадку підприємства «R» робітники працюють 24 — 30 календарних дні. Для прикладу візьмемо середнє значення — 27 днів. Отже, треба розрахувати на скільки днів щорічної відпустки має право робітник, який відпрацював 27 календарних днів.

Складаємо пропорцію:

355 — 24;

27 — х.

х = (27 × 24) : 355 = 1,83

Округляємо до цілих та отримуємо два дні невикористаної щорічної відпустки. За ці два дні підприємству «R» слід виплатити компенсацію. Також слід зазначити, що 355 днів — це кількість днів у розрахунковому періоді. 365 днів року зменшуємо на вихідні та неробочі дні, перелік яких наведено у ст.73 КЗпП України.

Щодо розрахунку компенсації за невикористану відпустку при звільненні роз’яснено наступне.

Для того, щоб розрахувати розмір компенсації за невикористану відпустку, необхідно розрахувати середньоденну заробітну плату робітника за розрахунковий період та помножити її на кількість днів невикористаної відпустки. Нормативний документ, який регулює розрахунок середньої заробітної плати, затверджено постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Розрахунковий період для підприємства «R» підпадає під третій абзац пункту 2 постанови № 100: «Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час». Тобто розрахунковим періодом для підприємства «R» будуть ці самі 27 календарних днів.

Визначаємо середньоденну заробітну плату та суму компенсації. 3 723,00 : 27 = 137,88 грн. — це середньоденна заробітна плата працівника. 137,88 × 2 = 275,76 грн. — сума грошової компенсації за невикористану відпустку.

ГУ Держпраці у Дніпропетровській області