Новости

Таможня усилила контроль за счет новых профилей рисков в АСАУР

22.01.2019 / 18:00

На сьогодні в ДФС здійснюється удосконалення профілів ризику автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР). Це спрямовано насамперед на покращення виконання працівниками митниць відповідних митних формальностей при здійсненні митного контролю та оформлення товарів. Про це заявив в. о. заступника Голови ДФС Віктор Кривіцький під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації.

«Акцентую увагу, ми не створюємо перешкод легальному бізнесу. Зміна дадуть змогу більш ефективно попереджувати порушення митних правил. Тобто якщо спрацьовує система управління ризиками, митник вживає посилених заходів митного контролю, передбачених Митним кодексом, для забезпечення повноти декларування товарів», — наголосив Віктор Кривіцький.

Так, на сьогодні в ДФС фіксують зростання кількості порушень митних правил та переміщення «сірого» імпорту. Тому впровадження нових профілів ризиків сприятиме посиленню контролю за повнотою сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України, попередженню порушень, що у свою чергу дасть змогу залучити в бюджет додаткові кошти.

Профілі ризиків налаштовані лише на відбір ризикових операцій. Загалом протягом 2018 р. АСАУР було відібрано лише 9,1 % імпортних митних декларацій із загальної кількості, які потребували проведення митного огляду. 53,3 % декларацій були оформлені без додаткових митних формальностей і по 35,4 % було визначено необхідність додаткової перевірки документів.

Для перегляду профілів ДФС було проведено значну аналітичну роботу. Як засвідчив аналіз, порушники частіше за все використовували такі способи заниження платежів як ввезення товарів з використанням подвійного пакета супровідних документів, за заниженою вартістю, заявленням недостовірних кількісних та якісних характеристик товару. Через такі порушення бюджет втрачає значні суми коштів.

ДФС було вжито низку заходів щодо забезпечення достовірності декларування товарів в рамках застосування системи управління ризиками, в тому числі — посилено контроль повноти заповнення електронного інвойсу. Зокрема, йдеться про незазначення торгових марок за такими групами товарів, як побутова техніка та електрообчислювальне обладнання. Однак за ІІ півріччя 2018 р. заходи посиленого контролю за цим критерієм ризику було застосовано лише до 2 % митних оформлень. Це знову ж таки свідчить про те, що система спрацьовує виключно за наявності певних ризиків.

«На сьогодні немає жодних причин говорити про те, що оформлення вантажів зупиняється. Митниця посилила контроль за рахунок нових профілів ризиків в АСАУР, але все зроблено виключно у рамках Митного кодексу, без будь-яких часових порушень чи інших перешкод бізнесу в митному оформленні товарів. Якщо будь-яка європейська митниця, наприклад, просить додаткові документи у декларанта, то їх надають беззастережно, бо це повноваження митника. Наразі і ми говоримо про виключні повноваження митниць ДФС», — наголосив Віктор Кривіцький.

Крім того, він запросив європейський бізнес до більш активної співпраці, зокрема щодо надання оперативної інформації щодо «сірих» імпортерів та використання схем.