Новости

Перемещение через таможенную границу Украины наличных и банковских металлов: имеет ли право лицо, не достигшее 18-летнего возраста

09.04.2019 / 10:30
Перемещение через таможенную границу Украины наличных и банковских металлов: имеет ли право лицо, не достигшее 18-летнего возраста

Відповідно до частини третьої ст. 197 МКУ порядок переміщення валютних цінностей через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Нацбанком України.

Положенням про транскордонне переміщення валютних цінностей, розробленим відповідно до Закону України від 21.06.2018 р. № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон № 2473-VIII) і затвердженим постановою Правління Нацбанку України від 02.01.2019 № 3 (далі — Положення № 3), встановлено, зокрема:

  • фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.
  • фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 1 000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

При цьому згідно з п. 18 розділу 1 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 02.01.2019 № 5, фізичні особи — резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, на підставі документів, що підтверджують:

  • зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції1) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро;
  • придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро.

Документи, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках фізичними особами — резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків у банках.

Відповідно до пп. 1 п. 2 Положення № 3 готівкова валюта — це готівкова валюта України і готівкова іноземна валюта у вигляді банкнот і монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної держави, банкноти і монети, вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу.

МКУ, Закон № 2473-VIII чи Положення № 3 не містить норм щодо віку фізичних осіб при переміщенні валютних цінностей через митний кордон України.

При цьому, частиною четвертою ст. 265 МКУ встановлено, що громадяни можуть бути декларантами після досягнення ними 16-річного віку.

ЗІР, категорія 214.01

«Горячие линии»

Дата: 12 декабря, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42