Новости

Получение товаров гуманитарной помощи: Минфин устранил препятствия

08.05.2019 / 13:00

Набрали чинності зміни до наказу Мінфіну від 15.06.2012 р. № 731 про врегулювання питання відшкодування витрат за зберігання товарів гуманітарної допомоги на складах органів доходів і зборів.

«Реалізація цих змін надасть можливість комплексно вирішити питання розпорядження товарами гуманітарної допомоги, їх видачі зі складів органів доходів і зборів з відшкодуванням фактично понесених при зберіганні витрат, що, у свою чергу, сприятиме своєчасному спрямуванню гуманітарної допомоги за цільовим призначенням», — підкреслив заступник Міністра фінансів Сергій Верланов.

Згідно з МКУ товари, які до закінчення строків тимчасового зберігання під митним контролем на складах організацій-отримувачів гуманітарної допомоги (з урахуванням можливості продовження строку тимчасового зберігання — до 120 днів) не були задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму, підлягають обов'язковій передачі для зберігання органу доходів і зборів, а видані їх власникам можуть бути лише після відшкодування органам доходів і зборів витрат на зберігання.

Для зберігання товарів гуманітарної допомоги на складах органів доходів і зборів митницями ДФС, як правило, укладаються договори зберігання з утримувачами складів організацій — отримувачів гуманітарної допомоги. Тобто товари гуманітарної допомоги юридично зберігаються на складі органу доходів і зборів, фактично перебуваючи на складах організацій — отримувачів гуманітарної допомоги.

При цьому Кодексом не визначено випадків, коли вимоги щодо відшкодування витрат на зберігання не застосовуються.

Таким чином, отримання організацією – отримувачем гуманітарної допомоги товарів гуманітарної допомоги зі свого складу можливо тільки після відшкодування витрат на зберігання, розрахованих у загальному порядку.

Врахувавши, зокрема, практичний досвід застосування митницями Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом № 731, Мінфіном спільно з ДФС розроблено зміни до цього Порядку.

Наказ Мінфіну від 19.03.2019 р. № 115  затверджує попередньо погоджені з Державною регуляторною службою України зміни до зазначеного вище Порядку, згідно з якими обрахування витрат за зберігання товарів, транспортних засобів, що визнані гуманітарною допомогою, на складі організації — отримувача гуманітарної допомоги, якщо таке зберігання вважається зберіганням на складі органу доходів і зборів відповідно до положень частини четвертої ст. 239 МКУ, має здійснюватися пропорційно до калькуляції витрат за період зберігання цих товарів на відповідних складах згідно з договором.

Положення Наказу спрямовані на:

  • попередження накопичення товарів гуманітарної допомоги на складах органів доходів і зборів та уникнення витрат на розпорядження тими з них, за якими не звернувся власник;
  • отримання зі складів митниць ДФС товарів гуманітарної допомоги з відшкодуванням лише фактично понесених витрат згідно з договором про надання послуг зі зберігання;
  • зменшення обсягу товарів гуманітарної допомоги, які тривалий час зберігаються на складах митниць ДФС і щодо яких посадовими особами митниці мають здійснюватися митні формальності;
  • уникнення затримок з видачою товарів гуманітарної допомоги зі складів митниць ДФС;
  •  своєчасне спрямування гуманітарної допомоги для використання за цільовим призначенням.