Новости

Наиболее распространенные ошибки при оплате листков нетрудоспособности

03.07.2019 / 10:15
Наиболее распространенные ошибки при оплате листков нетрудоспособности

Надмірне нарахування матеріального забезпечення —найпоширеніша помилка при оплаті листків непрацездатності. Вона призводить до переплати матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Причиною подібних помилок є неправильне застосування або порушення норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266, а саме: неправильне визначення розрахункового періоду та/або сум заробітної плати для обчислення середньоденної заробітної плати.

Крім цього, досить часто допускаються такі помилки:

 • надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного сп’яніння, або дій, пов’язаних з таким сп’янінням (порушення норм частини першої ст. 23 Закону України від 23.09.99 р. № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105));
 • призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах на підставі листка непрацездатності, виданого (оформленого) з порушенням встановленого порядку (порушення норм частини першої ст. 31 Закону № 1105).

Найпоширеніші порушення в оформленні листків непрацездатності:

 • вказують скорочену назву підприємства та не заповнюють його адресу;
 • не підкреслюють слово «первинний» або «продовження»;
 • не підкреслюють причину непрацездатності;
 • не вказують режим (стаціонарний, амбулаторний тощо);
 • виправлення в листку непрацездатності не засвідчують підписом лікаря або печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»;
 • при тимчасовій непрацездатності понад 10 днів листок непрацездатності не засвідчують підписом завідувача відділення.

Необхідно враховувати, що у разі подання недостовірних відомостей використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду (частина третя ст. 15 Закону № 1105). Крім того, з огляду на вимоги частини п’ятої ст. 15 Закону № 1105 роботодавець несе відповідальність за:

 • порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;
 • несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;
 • подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;
 • шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов’язків, визначених цим Законом.

У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 % такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 % несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Водночас на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (частина шостої ст. 15 Закону № 1105).

«Горячие линии»

Дата: 28 ноября, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42