Новости

Получение средств от арендаторов по договорам доверенности: как поверенному определить обязательство по НДС?

14.08.2019 / 09:40
Получение средств от арендаторов по договорам доверенности: как поверенному определить обязательство по НДС?

Ситуація. Повірений — платник ПДВ укладає з довірителями — власниками нежитлових приміщень договори доручення, відповідно до яких такі довірителі доручають повіреному від імені та за свій рахунок укладати договори оренди нежитлових приміщень з третіми особами (орендарями). При цьому орендна плата за укладеними договорами надходитиме на банківський рахунок повіреного, яку (за винятком свої винагороди) повірений перераховуватиме довірителям. З приводу визначення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями, здійсненими у рамках договорів доручення від імені довірителів через повіреного ДФС України зауважила таке.

У повіреного при отриманні коштів від орендарів за оренду нежитлових приміщень у сумі, яка підлягатиме перерахуванню орендодавцям — довірителям, податкові зобов’язання з ПДВ не виникають, оскільки повірений не є власником приміщень та безпосередньо не надає їх третім особам (орендарям) в оренду, а діє від імені та за рахунок орендодавців-довірителів (договори оренди нежитлових приміщень з орендарями повіреним укладаються від імені довірителів — власників нежитлових приміщень).

При цьому сума утриманої повіреним у складі окремої орендної плати винагороди за виконання повіреним обов'язку за договором доручення є об’єктом оподаткування ПДВ. Податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією визначаються повіреним у загальновстановленому порядку (за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ст. 187 розділу V ПКУ) та складається податкова накладна на орендаря.

Водночас у довірителя на суму орендної плати, яка підлягатиме перерахуванню з банківського рахунку повіреного на їх рахунок, виникає обов’язок нарахування за такою операцією податкових зобов’язань з ПДВ (за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ст. 187 розділу V ПКУ).

/ІПК від 31.07.2019 р. № 3594/6/99-99-15-03-02-15/ІПК/