Новости

Декларирование налога на прибыль: итоги первого полугодия

15.08.2019 / 17:30

Компанія з декларування податку на прибуток, яка щойно завершилась, знову показала прикру статистику. За підсумками першого півріччя цього року 398 платників Офісу великих платників  (а це 26,6 % від загальної кількості платників податку на прибуток) — знаходяться у стані збитковості.

Збитки, що ними задекларовані, сягають 705,2 млрд грн. 389,4 млрд грн з них, або 55,2 %, від всіх збитків по Офісу — припадає на банківський сектор.

Але є чимало й інших галузей, з яких можна скласти антирейтинг збитковості за перше півріччя: виробництво хімпродукції (підприємства дали 72,4 млрд грн збитків), металургія (35,5 млрд), оптова торгівля (27,4 млрд), інформаційна та телекомунікаційна галузь (23 млрд).

Ми виділили ТОП-5 підприємств з різних галузей з найбільшими показниками збитковості:

- ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання «АЗОТ» — має збитки, що дорівнюють 9 % всього обсягу збитків підприємств, котрі обслуговуються в Офісі (без урахування банківського сектору);

- ТОВ «Карпатнафтохім» — 5,4 % від усіх збитків (без банків);

- ТОВ «Лайфселл» — 4,5 % від усіх збитків (без банків);

- ПрАТ «Рівнеазот»  — 4,4 % від усіх збитків (без банків);

- ПАТ «Дніпровський меткомбінат» — 4,2 % від усіх збитків (без банків).

Характерно, що значна кількість компаній не тільки демонструє збитки, що обчислюються десятками мільярдів гривень, а й вперто їх нарощує — продовжуючи при цьому активно працювати: виробляти продукцію, торгувати, надавати послуги тощо.

Ось як виглядає антирейтинг компаній — з тих, що супроводжуються Офісом, — котрі протягом останніх трьох років (з 2016 по перше півріччя 2019) стають дедалі збитковішими (для прикладу ми взяли ті з них, що демонструють найбільш стрімкий ріст негативних показників):

- ПрАТ «Росава» — за три роки підприємство наростило збитковість на 1100 %;

-ТОВ «АШАН Україна Гіпермаркет» — за три роки наростило збитковість на 280 %;

- КП «Харківські теплові мережі» — наростило збитковість на 226 %

- ТОВ «ТРИМОБ» — наростило збитковість на 60 %;

- ПАТ «Дніпровський меткомбінат»   за три роки наростило збитковість на 53%;

- АТ ДТЕК «Західенерго»  — наростило збитковість на 46 %;

- ПрАТ «ЗТР»  — наростило за три роки збитковість на 16 %.

Загалом систематично з року в рік декларують від’ємне значення об’єкту оподаткування  212 великих платників Офісу (без врахування банківського сектора) з сумою збитків в 300 млрд грн.

Галузі економіки, по яких маємо найбільшу кількість постійно збиткових підприємств протягом останніх років, розподілилися так:

- підприємства переробної промисловості — 73 суб’єкти господарювання зі збитками на суму 149 млрд грн;

- підприємства оптової та роздрібної торгівлі — 57 суб’єктів господарювання, сума збитків 47,9 млрд грн;

- підприємства що здійснюють виробництво, розподілення електроенергії, газу та тепла — 23 суб’єкти господарювання; сума збитків 22,5 млрд грн;

-  телеканали та підприємства мобільного зв’язку — 9 суб’єктів господарювання; сума збитків 21,7 млрд грн.

Причинами збитковості найчастіше є перенесення збитків попередніх періодів або нарахування відсотків за різними видами позик. Можливо, враховуючи такий контекст, доречно було б законодавчо врегулювати питання перенесення збитків або питання обмеження використання терміну від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Довідково

Варто зазначити, що  порівняно з попереднім звітним періодом (перший квартал цього року) простежується позитивна динаміка щодо зменшення як кількості збиткових підприємств, так сум задекларованих збитків.

Так,  порівно з першим кварталом кількість збиткових суб’єктів господарювання  зменшилась на 11%, або на 47  платників,  а сума задекларованих збитків скоротилась на 19,3 млрд грн, або на 2,7 %. Вийшли зі стану збитковості 72 суб’єкти господарювання, які за перший квартал  декларували  3,6 млрд грн збитків. Ними  задекларовано до сплати 433,3 млн грн податку на прибуток.