Новости

Новый законопроект о публичных закупках усовершенствует систему Prozorro

04.09.2019 / 09:20

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 1076, який передбачає нову редакцію закону про публічні закупівлі. Очікувані нововведення стосуватимуться чотирьох блоків:  підвищення ефективності закупівель; введення персональної  відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель; удосконалення механізму оскарження; гармонізація з міжнародними стандартами.

Зокрема для  підвищення ефективності закупівель пропонується обов’язковість використання Prozorro при закупівлях від 50 тис., можливість для бізнесу протягом 24 годин виправити помилки у тендерній пропозиції, робота е-каталогів (Prozorro Market), перехід на Уповноважених осіб замість тендерних комітетів.

Законопроект вводить поняття «спрощених» закупівель — закупівлі товарів, робіт і послуг на суму від 50 до 200 тис. грн, які обов’язково проводитимуться через Prozorro. Таким чином, приблизно 250 тис. процедур на рік будуть виведені з тіні. Додаткова економія завдяки цьому може становити до 9 млрд грн на рік.

Окрім того, для зручності здійснення закупівель на невеликі суми у закон вводиться такий термін, як «електронні каталоги». Технічно закупівля через е-каталоги нагадує процедуру в онлайн-магазині та дозволить використовувати замовнику е-каталог (Prozorro Market) як альтернативу проведенню спрощених закупівель.

Також бізнес отримає більше можливостей для відстоювання своїх прав. Законопроект пропонує суттєво вдосконалити механізм оскарження торгів в Антимонопольному комітеті України. Наприклад, якщо скарга задовольняється на користь постачальника, то йому повертається плата за оскарження. Щоб запобігти маніпуляціям (тролінгу), до розгляду прийматимуться тільки проплачені скарги, а відкликати їх буде неможливо.