Новости

Оцінювачам та нотаріусам можуть повернути прямий доступ до Єдиної бази даних звітів про оцінку нерухомості

12.09.2019 / 09:45

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2047, яким передбачено внесення змін до ПКУ щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості.

Законопроект розроблено з метою повернення оцінювачам та нотаріусам прямого доступу до Єдиної бази даних звітів про оцінку об’єктів нерухомості. Зараз оцінювачі зобов'язані вносити інформацію про оціночні звіти для їх реєстрації не напряму, а через авторизовані електронні майданчики, які отримують плату за свої послуги від оцінювачів та нотаріусів за кожну спробу реєстрації чи перевірки реєстрації звіту про оцінку.

Із прийняттям законопроекту № 2047 приватні електронні майданчики будуть вилучені з процедури реєстрації та перевірки реєстрації інформації звітів про оцінку об'єктів нерухомості.

Реєстрації в Єдиній базі звітів про оцінку підлягатиме не лише інформація зі звітів про оцінку, а й самі звіти, завдяки чому, на думку авторів законопроекту, буде підтримано цивілізований конкурентний ринок оцінки майна та суттєво ускладнено діяльність недоброчесних оцінювачів, які умисно спотворюють дані про об'єкти оцінки з метою заниження їх вартості та мінімізації бази оподаткування операцій з нерухомістю.

Реєстрація звітів про оцінку об'єктів нерухомості та перевірка їх реєстрації буде здійснюватися оцінювачами та нотаріусами напряму через Єдину базу звітів про оцінку. Такий прямий доступ до бази оцінювачам та нотаріусам поновить Фонд державного майна України як адміністратор бази.

Звіти про оцінку зберігатимуться в Єдиній базі  в електронній формі.

За прогнозами, Державний бюджет України отримає додаткові надходження шляхом спрямування плати суб'єктів оціночної діяльності за реєстрацію звітів про оцінку та інформації з них до Єдиної бази звітів про оцінку в розмірі 0,5 % від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої на 1 січня календарного року, за одну операцію.

Водночас виконання нотаріусами перевірки факту реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі звітів про оцінку та присвоєння йому унікального реєстраційного номера стане безоплатним.

Для оцінювачів, що фальсифікують інформацію зі звітів про оцінку, передбачено запровадження дієвих санкцій.