Новости

Декриміналізація: скасування «фіктивного підприємництва» на крок ближче

12.09.2019 / 18:30

Наявність кримінальної відповідальності за фіктивне підприємництво вже давно є одним із способів тиску на бізнес в Україні. Тож Верховна Рада ухвалила у першому читанні за основу законопроект № 1080 «Про внесення змін в Кримінальний кодекс України і Кримінальний процесуальний кодекс України щодо зменшення тиску на бізнес». Цю новину Голова ДПС Сергій Верланов прокоментував на своїй Фейсбук-сторінці.

Насамперед очільник нової податкової дав позитивну оцінку виключенню ст. 205 «Фіктивне підприємництво» з Кримінального кодексу України. «Ця стаття була потужним засобом в арсеналі недобросовісних податківців та силовиків, які використовували її для створення тиску на підприємців. Але водночас, вона не забезпечувала ефективного механізму боротьби з недобросовісними платниками податків — «фіктарями», — наголосив Сергій Верланов.

Крім того, законопроектом підвищується розмір сум фактичного ненадходження до бюджету податків, зборів та інших обов’язкових платежів для встановлення наявності ознак складів кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 ККУ (ухилення від сплати податків). 

«Іншими словами підприємці, що вчасно не сплатили податки в розмірі до 2 881 500 грн вже не будуть піддані негайному кримінальному переслідуванню зі всіма сумними наслідками», — пояснив посадовець. І, на його переконання, це є першим кроком до того, щоб забути про «маски-шоу», безпідставні обшуки, вилучення документів та майна у підприємців.

У той же час Сергій Верланов попередив, що такі кроки назустріч бізнесу не означають, що новою Податковою службою не застосовуватимуться адміністративні інструменти для забезпечення справжності нарахувань податків. «Але це робитиметься у цивілізований спосіб без надмірного застосування сили», — пообіцяв голова ДПС.