Новости

Придбання путівок за рахунок роботодавця: нюанси оподаткування

17.09.2019 / 15:15

Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group


Для керівників підприємств, які планують самостійно закуповувати путівки на відпочинок працівникам, важливо розуміти, що відповідно до чинного законодавства, існує можливість оформлення цієї доброї справи так, щоб сума вартості путівки не оподатковувалась ПДФО.

Так, відповідно до діючого ПКУ вартість оздоровчих путівок на відпочинок, путівок для лікування, а також для реабілітації інвалідів може не оподатковуватися ПДФО і, як наслідок, військовим збором. При чому, пільгу може отримати не тільки працівник, а й члени його родини (чоловік або дружина, батьки працівника та його діти, як біологічні так і усиновлені).

Для отримання зазначеної пільги законодавством передбачено ряд обов’язкових умов. І лише одночасне виконання цих умов, надає право на отримання пільги (знижки).

Розглянемо що ж це за умови.

Звісно ж, усім хочеться відпочивати в гарних умовах, на морі або у горах, на Мальдівах або ж  хоча б у Туреччині. Тим паче, що вже став крилатим вираз – у Туреччині відпочивають ті, хто не має грошей на Одесу. Але законодавець чітко обмежив місце відпочинку/лікування для пільгових путівок - лікувально-оздоровчий заклад повинен знаходитись на території України.

Вирішальне значення має і вартість відпочинку. Пільга (знижка) надається лише в тому випадку, якщо вартість путівки не перевищує 5 розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня року у якому надається пільгова путівка (в 2019 році – 20 865 грн на одну особу). Так наприклад, сім’я працівника, що складається із чоловіка, дружини та трьох дітей у 2019 році мають право на знижку у розмірі 104 425 грн, тобто 20865 грн на одну особу.

Пільгова путівка може видаватись лише один раз на рік.

Підприємство, яке придбаває таку путівку, в обов’язковому порядку має бути платником податку на прибуток і це цілковито справедлива вимога, так як звільняючи від податку фізичну особу, держава перекладає податкове навантаження на роботодавця. Але про це трохи пізніше.

І на сам кінець, важливо враховувати, що, якщо вартість путівки перевищує встановлений законодавцем розмір вартості,то пільга не надається і податковий агент зобов’язаний  утримати податки (ПДФО та військовий збір) із загальної вартості наданої працівнику путівки.

Не треба забувати включати вартість наданих путівок в форму № 1ДФ, в якому путівки відображаються з  ознакою доходу «156» незалежно від їх вартості та способу оподаткування.

По іншому виглядає справа з нарахуванням ЄСВ, але це вже відноситься до податкових навантажень роботодавця. Оскільки вартість путівок працівникам та членам їхніх сімей, входять до фонду оплати праці як інша заохочувальна виплата у натуральній формі, то зрозуміло, що на вартість путівки, що надається підприємством працівнику, необхідно нарахувати ЄСВ.

Окрім цього, стосовно оподаткування юридичної особи, що надала путівку працівникові або члену родини,  варто зазначити наступне:

Вартість виданої працівникові путівки враховують у витратах того підрозділу, в якому працює щасливий володар путівки. Тобто відображають за дебетом рахунків 23, 91, 92, 93 або субрахунками 949.

Так як путівку передають без оплати, то безкоштовна передача такої путівки за нормами українського законодавства  вважається постачанням. І, якщо придбання путівки здійснювалося з ПДВ, то на дату передачі путівки працівникові роботодавець - платник ПДВ, повинен зареєструвати податкові зобов'язання, виходячи з бази, що дорівнює ціні придбання путівки, шляхом складання двох (!) податкових накладних :

Першу - на фактичну суму постачання путівки працівникові, яка дорівнює нулю (тип причини «02»);

Другу - за ціною придбання путівки – виходячи з перевищення ціни придбання  над фактичною ціною постачання(тип причини «15»).

Важливо! Від оподаткування ПДВ звільнено постачання путівок на відпочинок та санаторно-курортне лікування на території України осіб віком до 18 років, інвалідів та дітей-інвалідів.

При визначенні податку на прибуток, роботодавець, який надає пільгову путівку, після включення відповідної суми до витрат, коригує(збільшує) фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток. Проведення такого збільшення стосується лише тих підприємств, які зобов'язані проводити коригування фінансового результату і лише в тому разі, коли вартість путівки не оподатковується ПДФО.