Новости

Вниманию субъектов ВЭД: перемещение, налогообложение и таможенное оформление товаров, перемещаемых в международных почтовых и экспресс-отправлениях

19.11.2019 / 14:30

Щороку напередодні новорічних свят значно зростає кількість посилок, відправлень з подарунками або самостійно придбаними товарами, що надходять з-за кордону для громадян України. Але досить часто громадяни нехтують встановленими законодавством правилами переміщення (пересилання) товарів через митний кордон України, нарікаючи в подальшому на неправомірні, на їхню думку, дії посадових осіб органів доходів і зборів. Для уникнення непорозумінь та підвищення правової обізнаності громадян Вінницька митниці ДФС звертає увагу на існуючий порядок переміщення (пересилання, оподаткування та митного оформлення міжнародних поштових та експрес-відправлень.  

Відповідно до ст. 233 Митного кодексу України митний контроль та митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, здійснюються в місцях міжнародного поштового обміну (далі — ММПО) або за місцем розташування (проживання) одержувача або відправника. ММПО визначаються операторами поштового зв’язку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. ММПО — виробничий підрозділ оператора поштового зв’язку, який здійснює оброблення МПВ, які пересилаються юридичними та фізичними особами з України, в Україну та відкритим транзитом через її територію за призначенням. У ММПО міжнародні поштові відправлення пред’являються працівнику митниці для здійснення митного контролю та митного оформлення.

Митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях (далі — ЦСС(РСС) або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника). ЦСС (РСС) визначаються та обладнуються експрес-перевізниками  за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Інформація про центральні сортувальні станції, регіональні сортувальні станції експрес-перевізників, місця міжнародного поштового обміну операторів поштового зв’язку та підрозділи митного оформлення розміщена на офіційному порталі ДФС України у банері «Митне оформлення».

Митним Кодексом України встановлено такий порядок декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових відправленнях та міжнародних експрес-відправленнях:

  • декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у МПВ та МЕВ, здійснюється оператором поштового зв’язку, експрес-перевізником чи декларантом (одержувачем, відправником) або уповноваженою ним особою (ст. 236 Митного кодексу України);
  • товари, які не є об’єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів (ст. 236 Митного кодексу України). Декларування здійснюється оператором поштового зв’язку чи експрес-перевізником, присутності одержувача не вимагається, митний контроль та митне оформлення здійснюється за відсутності одержувача. Нагадаємо, що відповідно до ст. 374 Митного кодеку України, не є об’єктом оподаткування митними платежами товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у МПВ, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у МЕВ, якщо їх сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалента 150 євро. Однак, відповідно до Закону України від 23.11.2018 р № 2628-VIII, з 1 липня 2019 року по 31 грудня 2020 року без сплати податку на додану вартість та мита можна ввозити на територію України міжнародні поштові та експрес-відправлення, сумарна вартість яких не перевищує еквівалент 100 євро для одного одержувача-фізичної особи в одній депеші від одного відправника у МПВ або в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у МЕВ. Більш докладний порядок оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у МПВ та МЕВ наведено у Таблиці:

 До 100 євро

Митні платежі не нараховуються

100-150 євро

+ 20 % ПДВ з сумарної вартості, яка перевищує 100 євро

150-10 тис євро

+ 20 % ПДВ та 10 % мита з сумарної вартості, яка перевищує 150 євро

Понад 10 тис євро

Декларування з оформленням митної декларації

  • для декларування товарів (крім підакцизних), що переміщуються (пересилаються) у МПВ, МЕВ і сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 100 євро, але не перевищує еквівалента 10 000 євро, використовуються:

- для товарів у МПВ — уніфіковані міжнародні документи, форми яких встановлено актами Всесвітнього поштового союзу, митні декларації CN 23 або CN 22 (декларування товарів здійснюється оператором поштового зв’язку на підставі оформлених відправником митних декларацій, і присутності одержувача не вимагається);

- для товарів у МЕВ — митна декларація М-16 (декларування товарів може здійснюватись експрес-перевізником, присутність одержувача не є обов’язковою).

Відповідно до Розділу 13 Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень, затвердженого Наказом від 27.10.1999 р. № 680/108 заяви (претензії) фізичних та юридичних осіб розглядаються в порядку, встановленому законодаством України:

  • щодо матеріальних претензій, порядку і термінів проходження МПВ – операторами поштового зв’язку;
  • щодо нарахованих митних платежів і затриманих чи вилучених митницею предметів — митними органами.

Заборони та обмеження щодо переміщення (пересилання) окремих видів товарів у міжнародних поштових та експрес-відправленнях регламентуються ст. 235 Митного кодексу України та пунктами ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції.