Новости

Статус фіктивного підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю навіть за формального підтвердження її первинними документами

11.12.2019 / 15:00

Суди встановили, що первинні бухгалтерські документи, які були надані Інститутом (позивачем), не є такими, що підтверджують факт придбання товарів (робіт, послуг) у ТОВ. Контролюючі органи з’ясували, що договори, укладені між Інститутом та ТОВ, та виписані на підставі зазначених договорів первинні бухгалтерські документи, були підписані громадянином, який у протоколі допиту повідомив, що перереєстрував зазначене товариство на своє ім’я за винагороду на прохання незнайомої йому особи, без мети здійснювати будь-яку діяльність від імені ТОВ.

На думку Верховного Суду, ця обставина була правомірно врахована судами попередніх інстанцій. Статус фіктивного підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю навіть за формального підтвердження її первинними документами.

Ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою — підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є:

зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
незареєстровано у державних органах, якщо обов’язок реєстрації передбачено законодавством;
зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників (ст. 551 ГКУ).

За таких ознак юридична особа чи діяльність фізичної особи — підприємця можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційноправова форма не відповідає її суті та меті створення. При цьому норми матеріального закону не пов’язують ознаки фіктивності юридичної особи з обов’язковим встановленням вини в діях особи (осіб), яка зареєструвала (перереєструвала) таку особу, чи попереднього кримінального провадження і постановленні обвинувального вироку щодо осіб, які вчинили фіктивне підприємництво.

Отже, первинні документи, які стали підставою для формування податкового кредиту та валових витрат, виписані ТОВ, не можуть вважатися належно оформленими.

/Постанова ВС від 05.11.2019 р. у справі № 813/5954/14/