Новости

Новітні РРО – шлях до захисту прав споживачів та сумлінних представників бізнесу

12.12.2019 / 17:30

Ганна ЧУБ,
в.о. начальника Головного управління ДПC у Дніпропетровській області

На сьогодні однією із самих обговорюваних тем, як у колі бізнес-середовища, так і серед громадськості, є зміни у застосуванні РРО у наступному році.

Так, з 19 квітня 2020 року, за винятком окремих норм, набувають чинності закони України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» (далі – Закон № 128) та № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг» (далі – Закон № 129). Саме цими законами запроваджуються нові правила застосування РРО.

Нововведення щодо застосування РРО стосуються готівкових розрахунків між суб’єктам господарювання та покупцями (споживачами) товарів, послуг (робіт).

Про деякі важливі новації 2020 року.

Законом № 128, зокрема запроваджено програмний РРО. Він є програмним, програмно-апаратним або програмно-технічним комплексом у вигляді технологічного та/або програмного рішення, що використовується на будь-якому пристрої.

Тобто будь-який продавець зможе завантажити з сайту податкового органу програмне рішення, встановити його на свій власний «гаджет», перетворивши його таким чином у касовий апарат. При цьому, використання такого загальнодоступного рішення буде безкоштовним для платника, і без плати за обслуговування.

ДПС надасть можливість здійснити тестування такої безкоштовної програми усім бажаючим вже з 01 січня 2020 року.

Водночас суб’єкти господарювання можуть скористатися програмними рішеннями й інших розробників або розробити власне програмне забезпечення.

Застосовувати програмні РРО можливо буде з 19 квітня наступного року.

Також законами № 128 та № 129 розширюється коло суб’єктів господарювання, які будуть зобов’язані застосовувати РРО (програмні РРО). Цей процес здійснюватиметься поетапно.

Так, з 19 квітня 2020 року РРО та/або програмні РРО зобов’язані застосовувати також фізичні особи – підприємці (далі – ФОП) – платники єдиного податку другої – четвертої груп, які надають платні послуги у сфері охорони здоров’я.

З 01 жовтня 2020 року застосування РРО стане обов’язковим у тому числі для ФОП – платників єдиного податку другої, третьої та четвертої груп, які здійснюють: реалізацію товарів (надання послуг) через мережу інтернет; реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння; роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування; діяльність туристичних агентств, туристичних операторів; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення; реалізацію текстилю (окрім реалізації за готівкові кошти на ринках); реалізацію деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

З 01 січня 2021 року застосування РРО стане обов’язковимдля усіх ФОП – платників єдиного податку, крім першої групи.

Також, важливим нововведенням, запровадженим Законом № 128, є так званий механізм «кешбек», який запрацює з 01 жовтня 2020 року. Він передбачає компенсацію покупцю на підставі його скарги щодо порушення продавцем встановленого порядку проведення розрахункових операцій 100 відсотків вартості придбаних товарів (робіт, послуг), зазначених у його скарзі (сума порушення повинна складати понад 850 гривень).

Акцентуючи увагу на нововведеннях до правил застосування РРО, очільник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області зазначила, що нові закони мають на меті захистити права споживачів та сумлінних суб’єктів господарювання, вивести із тіні непрозорі сектори економіки.

Введення нових правил застосування РРО не створює додаткового тиску на бізнес.

Крім того, запровадження новітніх РРО буде максимально комфортним для бізнесу – платникам надається достатньо часу, аби підготуватися до таких змін.