Новости

Правительство хочет уменьшить РРО-штрафы

08.01.2020 / 15:30

Уряд вирішив пом’якшити відповідальність фізичних осіб — підприємців. З цією метою він вніс до Верховної Ради відповідний законопроєкт (№ 2711).  

Річ у тім, що після прийняття Закону України від 20.10.2019 р. № 128 «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» з боку представників мікро- та малого підприємництва почали надходити питання стосовно застосування у своїй діяльності реєстраторів розрахункових операції, у тому числі програмних РРО. Зазначене обґрунтовано витратами, пов’язаними з адмініструванням процесів застосування традиційних РРО, та відсутністю розуміння можливих витрат у процесі застосування програмних РРО, оскільки цей програмний продукт ще не доступний для повноцінного тестування.

Крім того, використання програмних РРО може мати ризик незабезпечення надійності захисту інформації від спотворення, неналежного виконання фіскальних функцій.

Оскільки безпечність та надійність функціонування програмних РРО не залежить від бізнесу, а є винятково відповідальністю контролюючих органів, існує необхідність пом’якшення відповідальності за порушення у сфері використання РРО, особливо програмних РРО, для суб’єктів господарювання (крім тих, які здійснюють високорентабельні види діяльності з істотними ризиками ухилення від оподаткування).

Крім того, на сьогодні спостерігається переважання в діяльності контролюючих органів каральних функцій, їх спрямованість на виявлення, відсутність ризик-орієнтованого підходу під час планування перевірок, а не попередження правопорушень та застосування санкцій до суб’єктів господарювання, значні часові й адміністративні витрати суб’єктів господарювання та контролюючих органів, а також підвищені ризики корупційних правопорушень, пов’язані зі здійсненням заходів державного нагляду (контролю).

Тому необхідним є переорієнтація діяльності контролюючих органів зі здійснення фіскальних функцій на виконання сервісних і консультативних функції та впровадження ризик-орієнтованого підходу щодо перевірок фізичних осіб — підприємців.

Проведення подальшої лібералізації діяльності фізичних осіб — підприємців, у тому числі в частині підвищення граничних обсягів доходів, можливе під час реалізації запланованої податкової реформи.

Очікується позитивний вплив від прийняття проєкту Закону, оскільки пом’якшення відповідальності суб’єктів господарювання за порушення порядку застосування РРО у процесі використання програмних РРО, а також впровадження ризик-орієнтованого підходу під час планування контролюючими органами перевірок суб’єктів господарювання, що зменшить ризики застосування штрафних санкцій до суб’єктів господарювання за можливий збій у програмних РРО, які не залежать від представників бізнесу.