Новости

Платежная инфраструктура Украины переходить на международный стандарт ISO 20022

24.01.2020 / 13:30

Національний банк активно працює над проєктом із розвитку платіжної інфраструктури України на базі міжнародного стандарту ISO 20022. Його метою є модернізація фінансової інфраструктури України, поліпшення конкурентоспроможності нашої країни та її інтеграція зі світовими ринками.

Програма реалізується у партнерстві з компанією SWIFT за підтримки проєкту «Трансформація фінансового сектору» (USAID) та Європейського банку реконструкції та розвитку.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України:

 • гармонізація українського платіжного простору зі світовим;
 • залучення нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);
 • запровадження нових та розширення функціонального наповнення наявних платіжних інструментів на користь банків та їх клієнтів;
 • реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;
 • підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;
 • розширення реквізитів платежів додатковою інформацією;
 • посилення захисту інформації.

«Стандарт ISO 20022 — це технологічна платформа, яка дає можливість спростити механічні процеси під час здійснення платежів, надавати більше супровідної інформації про платіж.  Відповідно, це здешевить транзакції, підвищить гарантованість їх доставки, – пояснив заступник Голови Національного банку України Сергій Холод, – Credit transfer, direct debit, різні інформаційні запити, у тому числі про стан рахунку, — все це ми зможемо реалізувати у вітчизняній платіжній інфраструктурі відповідно до формату ISO 20022».

Зокрема планується, що впровадження стандарту ISO 20022 в Систему електронних платежів (СЕП) Національного банку відбудеться до кінця 2021 року. У майбутньому це дасть можливість спростити взаємодію між українською та міжнародними платіжними системами завдяки використанню зрозумілих та загальноприйнятих у світі стандартів. У середньостроковій перспективі у рамках переходу СЕП на стандарт ISO 20022 планується також запровадження миттєвих платежів у системі.

Крім того, у межах проєкту Національний банк розробляє моделі стандарту ISO 20022 для використання у платіжній інфраструктурі України, а саме у таких напрямах:

 • кредитовий переказ — переказ з ініціативи платника;
 • дебетовий переказ — переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;
 • особливі випадки та розслідування — уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Наразі Національний банк завершує опрацювання напряму, що стосується кредитового переказу. Розроблені матеріали з цього питання розміщені на сайті Національного банку для обговорення з учасниками ринку. Зважаючи на дорожню карту впровадження проєкту, учасники ринку уже можуть розпочати планування змін у власних внутрішніх та зовнішніх системах.

Довідково

ISO 20022 – міжнародний стандарт і методологія створення описів бізнес-процесів, що супроводжуються обміном електронними фінансовими повідомленнями, і проектування схем і форматів цих повідомлень.

Його можна розглядати як «фінансове есперанто», універсальну мову взаємодії різних автоматизованих систем учасників фінансових і торгових ринків.

Стандарт ISO 20022 був затверджений у 2004 році, і за декілька років на основі його методології було спроектовано 280 різних типів повідомлень. Стандарт постійно й активно розвивається, представлені моделі вдосконалюються, відображаючи зростаючі потреби учасників ринку.

Наразі на його основі побудовані формалізовані моделі для таких фінансових операцій:

 • Платежі та розрахунки;
 • Операції з цінними паперами;
 • Обслуговування торгових операцій;
 • Банківські карти;

Операції на валютному ринку.