Новости

COVID-19: как бизнесу правильно ссылаться на карантин как на форс-мажор?

25.03.2020 / 11:38

Дмитро Титаренко, керівник юридичної практики, адвокат (Kreston GCG)

У переважній більшості договорів передбачений розділ про обставини непереборної сили (Force Majeure). На щастя, цей розділ так рідко використовується на практиці, що на нього підприємці та юристи майже роками не звертають уваги. На жаль, ситуація сьогодення змушує вдивлятися в ці умови уважніше — дуже багато господарських зобов’язань під загрозою зриву через карантин та загрозу пандемії COVID-19.

Найчастіша вимога договору — підтверджувати наявність обставин непереборної сили відповідним документом Торгово-промислової палати. Щоб отримати такий документ, слід керуватися Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин, який передбачає, що:

  • довідка (висновок, сертифікат) видаються після розгляду в строк до 10 днів, а терміновий — 5 днів;
  • для розгляду потрібно подати заяву з копією договору та відомості, які підтверджують стан виконання зобов’язань та тієї їх частини, яку неможливо виконати, а також документи для підтвердження форс-мажорних обставин;
  • документ ТПП видається на платній основі (для договору між резидентами це 5 180,40 грн з ПДВ, всі тарифи — на сайті ТПП).

Так, процедура не з простих, більш того, на сьогодні епідемічний стан не оголошено, діє лише карантин, тож аж ніяк не у кожній ситуації він може бути гарантовано визнаний форс-мажорними обставинами.

А що робити, якщо в договорі відсутній розділ про Force Majeure?

Радимо клієнтам, у яких дійсно виникає загроза зриву виконання контрактів через карантин, звертатися до контрагентів з листами, в яких посилатися на ст. 617 ЦКУ, згідно з якою особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку непереборної сили.

До того ж якщо у договорі немає розділу про Force Majeure чи немає посилання саме на документ від ТПП як на доказ існування обставин непереборної сили, ситуація навіть дещо полегшується. Адже для доведення форс-мажору можна прямо посилатися на відповідні акти влади. На сьогодні це постанова КМУ від 11.03.2020 р. № 211, а для м. Києва додатково ще й Протокол від 11.03.2020 р. № 9 Постійної комісії з питань техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА «Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавірусної інфекції (COVID 19)».

Водночас слід вказувати на наявність причинно-наслідкового зв’язку між карантином та складнощами, що виникають при виконанні зобов’язань. Наприклад, орендарі у ТРЦ через значне падіння відвідування закладів можуть просити орендодавця відтермінувати на цій підставі орендні платежі та нарахування пені.

У випадку спірної ситуації у майбутньому такий підхід та коректно оформлене звернення може забезпечити законне звільнення від відповідальності за затримку чи зрив виконання контракту.

Довідково

ТПП України про найпоширеніші звернення у зв’язку з форс-мажором

Карантин у зв’язку з поширенням короновірусу став для бізнесу непередбачуваною реальністю в період обмежень. До ТПП України щодня надходить понад 300 дзвінків із питаннями щодо форс-мажору. Маємо діяти на випередження і допомогти нашим підприємцям пройти цей непростий період.

Чи визнає ТПП карантин форс-мажором?
Так, визнає. На рівні держави було прийнято зміни до частини другої статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, № 13, ст. 52).

Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину?
Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, в тому числі карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, як певна обставина, в тому числі карантин, обмежує виконання певного зобо­в’язання.

Чи виправдовує карантин у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин неможливість сплати за договорами оренди?
На законодавчому рівні відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.
Увага! ТПП може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв’язку із введеними на рівні державної влади обмеженнями або заборонами для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.

Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосування штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності?
Так, можливо. У разі якщо сторонами буде внесено зміни до договору мирним шляхом. Ми рекомендуємо застосовувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань, що, в свою чергу, автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не вимагатиме засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України.
Також якщо відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

Чи можна визнати форс-мажором призупинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?
Ні, у разі відсутності на це розпорядження на рівні держави, яке зобов’язує підприємство призупинити діяльність, у тому числі через масові звільнення, така обставина не може бути засвідчена як форс-мажор.
Звертаємо увагу, що у зв’язку з введеним карантином жодним нормативно-правовим актом на території України не передбачено можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.

«Горячие линии»

Дата: 9 апреля, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42