Новости

ФЛП плательщиком ЕСВ: как урегулировать текущие расчеты при наличии долга?

03.06.2020 / 12:13
ФЛП плательщиком ЕСВ: как урегулировать текущие расчеты при наличии долга?

Тетяна САВЧУК, аудитор ID Legal Group

Вже не один рік діє норма, яка передбачає для ФОП (за винятком пільгових категорій) щоквартальну сплату ЄСВ на рівні не нижче мінімального страхового внеску на місяць незалежно від системи оподаткування та незалежно від наявності доходу.

Тенденція останніх двох років полягає у тому, що дедалі частіше ФОП, які переважно є «сплячими», тобто такими, що не провадять підприємницьку діяльність, але за певних обставин не провели свою ліквідаційну процедуру належним чином (не зняті з обліку в податковому органу), отримують «листи щастя» від податкової, в яких визначено суму боргу з ЄСВ. Досить часто про наявність такого боргу такі підприємці дізнаються, вже коли їх рахунки заблоковано.

Такі «листи щастя» отримують і ФОП, які припиняли свою підприємницьку діяльність, написали заяву до податкового органу, однак не здійснили належних процедур щодо припинення діяльності у держреєстратора. Також є випадки, коли такі «листи щастя» отримують ФОП, дані про статус яких взагалі відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, оскільки ними не було подано у 2004 році заяви про внесення їх до ЄДР.

Отже, якщо ви будь-коли були ФОП, навіть декілька днів, і на сьогодні не здійснюєте підприємницьку діяльність, то доцільно перевірити свій статус на сайтах Мін’юсту (https://online.minjust.gov.ua/) та ДПС (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/registration).

Якщо на сайті Мін’юсту відсутня інформація щодо даних ФОП, а на сайті ДПС є інформація щодо дати запису про взяття на облік, але відсутня інформація щодо дати зняття з обліку або вказана дата зняття з обліку, але має місце примітка: «Фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності та має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та/або в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності тощо», це означає, що процедура припинення ФОП не була завершена до кінця і відповідно ФОП може мати податкові борги або не подано звіти.

Наявність боргу чи його відсутність можна перевірити, звернувшись до податкової з заявою або маючи ключ ЕЦП, подивитися в приватній частині «Електронного кабінету платника» закладку «Стан розрахунків з бюджетом» (https://cabinet.tax.gov.ua/).

Щоб податкова більше не здійснювала нарахування ЄСВ, потрібно терміново подати документи про віднесення ФОП до пільгової категорії, якщо така є (пенсія за віком або інвалідність), або подати держреєстратору чи через нотаріуса заяву про припинення підприємницької діяльності.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания