Новости

Электронные документы в качестве доказательства в судопроизводстве

09.06.2020 / 17:28

Олег НІКІТІН, адвокат ID Legal Group

Електронні документи в реаліях сьогодення є найбільш зручними для суб’єктів господарювання та дають змогу оптимізувати робочий час на ведення листування для вирішення різних господарських питань.

Однак вирішення питання про електрон­не листування між суб’єктами господарювання має бути реалізовано ними шляхом врегулювання або в певному виді підписання договору, яким визначається порядок здійснення господарських операцій, або в окремому договорі щодо обміну листами в електронному вигляді, оскільки наявність усних домовленностей суб’єктів господарювання про таке листування буде недостатнім за відсутності відповідних доказів щодо досягнутих домовленностей.

Подібна позиція, зокрема, міститься у висновках судів у справі № 922/788/19, в якій предметом розгляду було стягнення боргу за договором поставки, при цьому постачальник (відповідач) наводив аргументи, що інформував покупця листами щодо поставки товару в електронному вигляді (надсилав йому листи електронною поштою), однак вказані документи надсилалися без підпису ЕЦП, який є одним із основних обов’язкових реквізитів для такого виду документів.

Саме тому за відсутності на листах постачальника ЕЦП та відсутності між сторонами договору про обмін листами в електронному вигляді надані постачальником скріншоти з його електронної пошти щодо направлення листів покупцю не були взяті до уваги судом першої інстанції під час прийняття рішення у справі.

Апеляційний суд підтримав висновки суду першої інстанції і у власному рішенні зазначив, що електронне листування між сторонами не береться до уваги як доказ, оскільки зміна умов укладеного договору має відбуватися у тій самій формі, що й договір, умови якого змінюються. Однак таких змін до укладеного договору сторонами не було внесено.

Доступ к материалу ограничен и доступен подписчикам после авторизации
Подпишитесь на журнал и Вы получите доступ ко всем публикациям печатного издания